Wiem co jem

Homar – jak jeść homara

Zobacz jak jeść homara, od czego zacząć, jakie części homara są jadalne, które są najsmaczniejsze. Homara możesz przygotować w domu, a możesz wybrać w restauracji, tak czy tak w poradniku zobaczysz krok po kroku, jak jeść.

Kolorowe pomidory – odmiany pomidorów

Koniec lata to wymarzony czas na pomidory. Stragany uginają się od kolorowych, pysznych, pachnących pomidorów. To latem i na samym początku jesieni pomidory są najlepsze. Dzisiaj chciałam Ci pokazać kilka kolorów i odmian pomidorów i zachęcić do poszukiwania takich na bazarkach aby urozmaicić przepisy.

Ogórek i pomidor – łączyć czy nie nie?

Dzisiaj krótko i na temat: ogórek i pomidor, jedno z połączeń wokół których narosło sporo mitów. Na pewno spotkacie publikacje by absolutnie ich nie łączyć ze sobą, bo ogórek (a dokładniej enzym w nim zawarty) zabija całą witaminę C z pomidora. Czy faktycznie i czy jest to szkodliwe? O tym we wpisie :)

Kolorowa marchewka – odmiany marchwi

Dla urozmaicenia dań warto zainteresować się kolorowymi marchewkami. I spokojnie, wcale nie są sztuczne, nie musicie panikować. Ot zaskoczę was, że kiedyś nie było marchewki pomarańczowej. Pierwsza była marchew… czarna

Odmiany dyni

Jaką dynię wybrać? Która dynia jest najsmaczniejsza, z której wychodzi najlepsza zupa, a która będzie świetna jako nadzienie do ciast? Dzisiaj o odmianach dyni. Jestem ciekawa jakie dynie wy najbardziej lubicie jadać :)

Jakie ryby na sushi

Tym razem wpis o rybach na sushi. W Polsce z dostępnością ryb bywa różnie, oczywiście tych świeżych. Sama często jadam sushi z rybą pieczoną czy marynowaną, ale gdy mam okazję jeść w restauracji to lubię przyglądać się temu, jakie ryby są serwowane.

Mity o frytkach

Tym razem trochę z humorem a trochę na poważnie, obalamy mity na temat frytek. Przyznam się Wam, że sama przez wiele lat myślałam podobnie, że frytki są produkowane z ziemniaczanej pulpy itd. Stąd też pomysł na takie mity. Może Wam się spodoba i warto będzie poruszyć inne tematy? :)

Jak powstaje miód

Jestem miłośniczką miodu. Mód z mniszka, miód rzepakowy, miód… ach każdy, czy to wielokwiatowy, czy wrzosowy, czy lawendowy – wszystkie uwielbiam. Dzisiaj odcinek specjalny z zaprzyjaźnionej pasieki. Magda i Tomek zaprosili nas do siebie i pokazali, jak powstaje miód.

Czekolada fakty i mity

Zaczynamy serię czekoladową! Bardzo słodką. Czy wiecie, że biała czekolada to też… czekolada? Ba! jakby się uprzeć to można nawet napisać ile ma procent. Zaczynam od tego, bo jest wiele faktów i mitów odnośnie czekolady, a jak je się pozna to nauczymy się temperować czekoladę, robić dekoracje i inne cuda. Moim nauczycielem jest Maestro Czekolady Janusz Profus.

Gotuję z Grzegorzem Kazubskim wołowinę i ją solę!

Lubicie wołowinę? Jadacie? Wiecie, że statyczny Polak zjada rocznie ok. 2 kg wołowiny? Tylko! Czemu tak się dzieje? Pewnie głównie dlatego, że wołowina jest droga, mięso na steki, argentyńska wołowina kosztuje sporo, a polska? W większości to wołowina mleczna, taka, która nam się potem kojarzy z twardą i mało smaczną. Ale w sklepach można już kupić wołowinę QMP, polską wołowinę, która jest naprawdę dobra. Krucha, delikatna. O wołowinie opowiada Grzegorz Kazubski, z którym gotowałam sam na sam kilka dań z wołowiny.

Jaka ryba na święta

Czy wiecie, jakie ryby kupować w sklepie? W związku z akcją WWF, która ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o tym, co jemy i jak wybierać ryby z „dobrych” hodowli, dzisiaj podpowiadamy, jaką rybę wybrać na święta czy też kupić na codzienny obiad. Kupując, zwracajcie uwagę na certyfikat MSC – niebieski z rybką, w ten sposób kupicie takie, które pochodzą z certyfikowanych łowisk i nie zagrażają całej populacji ryb.

Co to jest MSC. Cetryfikat zrównoważonego rybołówstwa

Przed świętami, gdy na naszych stołach królują ryby, warto wybierać te, które mają certyfikat MSC. Pewnie wielu z Was nie zdaje sobie sprawy, że tyle gatunków ryb i owoców morza jest zagrożonych wyginięciem. Kupując rybkę na święta, pamiętajmy o tym, by wybrać te, które zostały złowione w sposób przyjazny dla środowiska. Wiecie jakie to ryby? Zwracacie uwagę na certyfikaty, czytacie etykiety? Jak to jest u Was?

Physalis. Miechunka

Kolejny owoc o wdzięcznym, dekoracyjnym wyglądzie, czyli physalis, czy jak wolicie miechunka. Owoc, który na pewno często widujecie jako dekorację ciast czy deserów, ale jest też jak najbardziej jadalny i mi osobiście bardziej przypadł do gustu niż inny ładny owoc egzotyczny – karambola.

Marakuja. Passiflora

Marakuja to moim zdaniem jeden z najsmaczniejszych egzotycznych owoców, a w dodatku kolejny owoc o wielu nazwach: marakuja, passiflora, męczennica jadalna, a nawet granadilla. Pod tymi (i kilkoma jeszcze, o tym dalej) nazwami ją kupicie, a dzisiaj właśnie o tym, jak kupować marakuję (są dwie odmiany), jak smakuje i do czego ją wykorzystać.

Kaki

Kaki, niesamowicie słodki owoc, znany też pod nazwą szaron i persymona, który tak naprawdę jest odmianą hurmy. Hurma to rodzaj drzew hebanowych, a owoce, o których dzisiaj będzie, mają słoneczny, pomarańczowy kolor i są słodkie. Zobaczcie, jak kupować kaki, jak smakuje kaki i do czego można go wykorzystać w kuchni.

Karambola

Karambola, czy inaczej gwiaździsty owoc, to przepiękny owoc egzotyczny, który pewnie część z Was kojarzy z dekoracji drinków czy deserów. Kwaskowy, twardy, ale szalenie ładny. Dzisiaj o tym, jak kupować karambolę, jak jeść karambolę i do jakich przepisów ją wykorzystać. Znacie ten owoc? Lubicie? Do czego przyrównacie smak?