Wigilia
Świąteczny piernik razowy
Przepis na świąteczny piernik razowy, przygotowany z mąki orkiszowej razowej, dzięki czemu ma ciekawszy, bardziej „piernikowy” smak i jest zdrowszy, bo mąka razowa zawiera więcej błonnika, więc i nasz organizm po świątecznym obżarstwie będzie lepiej funkcjonować ;-) Poza tym ciasta razowe bardziej sycą. Same zalety.
Strucla makowa
Keks bakaliowy. Blok świąteczny
Muffiny makowe renifery z pysznym kremem
Dekoracje
Letnia dekoracja stołu
Bardzo lubię dekorować stół chociażby dodając małe detale. Tym razem pomysł na letnią dekorację stołu w stylu marynarskim. Talerze w bieli, granat i motywy morskie: rybki, muszle i kotwice. Taka aranżacja stołu sprawdzi się podczas letniego przyjęcia pod chmurką, również grilla, szczególnie jeśli macie w planie podać rybę z grilla.
Dekoracja stołu świątecznego dla dzieci
Dekoracja stołu na Wigilię i święta
Kieszonka na sztućce z serwetki
Pizza i focaccia
Pizza jest znana na całym świecie, chociaż wywodzi się z Włoch, z kolei focaccia jest rodzajem włoskiego pieczywa, może być podawana jako przekąska albo stanowić spód do pizzy, my pokazujemy również focaccie pysznie nadziane, które są alternatywą dla pizzy. Alternatywą dla pizzy może być również calazone, czyli pizza w kształcie pieroga.
Jaki jest Wasz ulubiony smak pizzy? Dzisiaj przepis na pizzę hawajską, na pysznym spodzie przygotowanym z najlepszego przepisu na ciasto do pizzy, z warstwą pysznego sosu pomidorowego, kawałkami szynki i ananasa i jeszcze z dużą ilością ciągnącego, żółtego sera. Dodatkowo pizza hawajska pięknie pachnie oregano i bazylią i… znika w kilka chwil. Nie znam chyba osoby, która nie skusi się na kawałek takie pizzy.
Przepis na najlepsze ciasto na pizze, podaję Wam dwa warianty, na ciasto cienkie na pizze i ciasto grube. Ciasto na pizze to połowa sukcesu udanej, smacznej pizzy, druga połowa to dodatki. Podczas naszej podróży, gdy byliśmy we Włoszech, mieliśmy wiele razy okazję próbować tamtejszej pizzy. Zazwyczaj włoska pizza jest dość cienka i skromna w dodatki, ale smakuje najlepiej pod słońcem! Popularna była rzymska pizza bianca bez dodatków lub pizza z sosem pomidorowym i jednym, góra dwoma dodatkami.
Jeśli macie ochotę na coś pomiędzy pizzą a tartą cebulową to gorąco zachęcam Was do przygotowania pissaladière. To rodzaj wypieku, zazwyczaj na drożdżowym cieście, choć można dostać też na kruchym spodzie, z wierzchem z cebuli, oliwek, ziół prowansalskich i filecików anchois. Danie wprost ze słonecznej Prowansji. Aromatyczne i sycące. Pyszne.
Na pewno nie jest to mało kaloryczne danie, ale jest niesamowicie smaczne. Na pizze chyba nikogo nie muszę namawiać, ta w dzisiejszej wersji jest bez sosu, za to z ziemniakami. Choć połączenie może wydawać się „szalone” to taka pizza z ziemniakami smakuje wyśmienicie. Zresztą, jeśli mieliście okazję być we Włoszech to może skusiliście się na taka pizzę? Niektóre kawałki są jeszcze mocniej obłożone ziemniakami, niektóre punkty z pizzą oferują też ppizzę ziemniakami i cukinią (również super).
Najlepsze w tej pizzy jest jej prostota! Jest pyszna, fantastyczne chrupiące ciasto, z wierzchu oliwa i gruboziarnista sól. Ja dodałam jeszcze troszkę oliwy i parmezanu i ta wersja smakowała mi najbardziej. Lekko orzechowy posmak rukoli, aromatyczny ser, świeża oliwa i sól morska. Pycha, pycha, pycha!
Pyszne włoskie pieczywo, na pograniczu z pizzą. Ja uwielbiam maczać focaccię w oliwie z ziołami. Mogą to być zarówno zioła suszone, jak też świeże, kiedy oliwa już zdążyła złapać ich lekki aromat. Focaccia to też świetny „material” na kanapki. Puszysta, miękka i pachnąca sprawdza się w tej roli znakomicie. Wystarczy, że przetniecie ją w poprzek, a do środka włożycie cała masę dodatków i macie pyszne kanapki.
Chyba większość osób lubi pizzę, tym razem przygotowałam zdrowszą wersję, bo pizzę razową. Dzięki wykorzystaniu mąki razowej pizza jest bardziej sycąca, a co za tym idzie szybko nie złapie Was głód. Ma też więcej błonnika niż zwykła a poza tym ma naprawdę ciekawy smak. Spokojnie może zastąpić klasyczną pizze jasną.











