Kuchnia arabska

Przepisy na dania kuchni arabskiej. Kuchnia arabska to dość szerokie pojęcie, to dania różne od siebie, zarówno mamy tu kuchnię ostrzejszą, jak i łagodniejszą. Liban, Tunezja, Algieria, Maroko to kraje, których kuchnia jest dość różnorodna. Hummus, falafel, ale też sporo strączkowych warzyw, cienkich chlebów i przypraw.

Kofty

Przepis na pyszne kofty z sosem tahini, zupełnie inne, lekko orientalne, fantastycznie doprawione. Bardzo lubię czerpać inspiracje w kuchni arabskiej, za każdym razem zaskakuje mnie połączenie smaków.

Zielona zupa z soczewicy

Uwielbiam zupy z soczewicą! Tym razem mam dla Ciebie zieloną zupę z soczewicą, bardzo prostą i bardzo sycącą. Właśnie za to lubię zupę z soczewicą, że przygotowuje się ją szybko z minimalnej ilości składników, idealnie syci, rozgrzewa i jeszcze cudownie smakuje. Ostatnio żadna z zup nie wywołuję u mnie takiego entuzjazmu, jak te z soczewicą.

Zupa z soczewicy z ananasem

Zupa z soczewicy z ananasem to jedna z moich ulubionych ostatnio zup. Z przyjemnością zajadam się szybką zupą z soczewicy (najchętniej doprawioną tak, jak w kuchni libańskiej), ale lubię też kulinarne eksperymenty i dodatek ananasa do tej zupy to jest strzał w dziesiątkę.

Hummus pietruszkowy

Przepis na hummus pietruszkowy, czyli zielony. Jeden ze smaczniejszych (w moim odczuciu), poza klasycznym, którego nie zamienię na nic, ale jak każdy lubię spróbować pewne wariacje. Hummus pietruszkowy u mnie to dodatek do chrupiącej marchewki i selera naciowego, zazwyczaj robimy 2-3 smaki i tak możemy się zajadać.

Zupa dyniowa z migdałami

Uwielbiam zupy dyniowe, teraz przepis na zupę dyniową z migdałami zaciągniętą z kuchni libańskiej, pachnącą kuminem, aromatyczną. Kiedyś zupy dyniowe były u mnie na słodko, z cukrem, teraz moje zupy są intensywniejsze, bardziej wyraziste i takie smakują mi najbardziej. To nieprawdopodobne jak dynia, jedno warzywo, może przybrać tak różny smak i tak dobrze smakować w każdej wersji.

Gulasz z dynią

Pyszny i aromatyczny gulasz z dynią (butternut squas stew) z kuchni libańskiej, ale doprawiony tak, że bez problemu przyprawy znajdziesz w swojej kuchni. A warto, bo gulasz z dynią fantastycznie syci i rozgrzewa i jest po prostu pyszny.

Baba ghanoush

Przepis na baba ghanoush – pastę z bakłażana. Znajdziesz ją też pod nazwą baba gannoush czy baba ghannoug, to danie kuchni arabskiej podawane z chlebkami typu pita czy jako dodatek do warzyw, mięs. Świetna pasta czy dip. Głównym składnikiem „[baba ganusz]” jest pieczony bakłażan i sezam, a dokładniej pasta sezamowa.

Gulasz z fasoli libański

Fassoulia Stew, czyli gulasz z fasoli po libańsku, świetnie doprawiony, aromatyczny! Możesz go spokojnie przygotować w domu, nie ma tutaj przypraw, które sprawią Ci problem. Danie jest proste, niesamowicie sycące i rozgrzewające. Gulasz z fasoli możesz podać z kaszą jęczmienną i doprawionym jogurtem.

Libańska zupa z soczewicy

Przepis na pyszną zupę z soczewicy, będziesz oczarowana, jak z kilku składników i przypraw można wyczarować aromatyczną, pełną smaków zupę. Libańska zupa z soczewicy pachnie kuminem, u nas wciąż mniej popularną przyprawą, ale warto jej poszukać. Jest też niedroga!

Libański gulasz z ciecierzycą

Pyszne danie! Libański gulasz z ciecierzycą to pomysł na sycące, a jednocześnie warzywne danie. Ciecierzyca, bakłażan, pomidory i przyprawy. Taki gulasz z ciecierzycą zrobisz naprawdę szybko, a jest fantastycznym daniem by rozgrzać w chłodniejsze dni (wszystko za sprawą przypraw).

Hummus tradycyjny

Przepis na hummus, czyli klasyczną (i pyszną!) pastę z ciecierzycy z dodatkiem pasty tahini (pasta ta przygotowana jest na bazie sezamu). Dobry hummus jest doprawiony, lekko kwaskowy, pachnący kuminem. Każdy ma swój przepis na hummus. Jedni wolą hummus bardziej puszysty i gładkie, inni gęstszy, bardziej doprawiony itd.

Szybki hummus idealny

Uwielbiam hummus, mogę go jeść bez końca! Dzisiaj przepis na szybki hummus idealny, czyli bardzo łatwy sposób na zrobienie kremowego, puszystego hummusu. Każdy z nas ma jakieś swoje smaki, ulubioną konsystencję hummusu. Jedni wolą rzadsze, kremowe, inni gęstsze z wyczuwalnymi drobinkami cieciorki.

Kebab

Nie ma chyba osoby, która nie myślałaby o przygotowaniu kebaba w domu. Z tym przepisem jest to możliwe! Nie trzeba mieć do tego specjalnego opiekacza, wystarczy domowy piekarnik. Poniżej prezentujemy przepis na szałarmę (inne nazwy to shoarma, szorma), czyli posiekane i zapiekane wołowe mięso podane w chlebku pita. W Polsce popularnie mówi się na takie danie kebab, od tureckiego dania doner kebab, ale warto pamiętać, że w innych krajach słowo „kebab” oznacza często także mielone mięso grillowane w postaci podłużnych kotlecików lub na szaszłyku.