To chyba najprostsze pierogi, jakie można zrobić. Bez przygotowywania farszu, bez smażenia, bez mieszania. Wystarczy tylko zagnieść ciasto pierogowe i nadziać pierogi. Pierogi z suszonymi śliwkami przypadną Wam do gustu! Są słodkie, aromatyczne, a najlepiej smakują polane waniliowym serkiem homogenizowanym, choć i ze śmietaną są wyborne.
PS Mój ebook z przepisami już jest! Przejdź do sklepu, aby pobrać darmowy fragment:
Pierogi z suszonymi śliwkami to smaczny pomysł na wigilijne danie, również na deser, bo są to raczej słodkie pierogi, ba! Nawet bardzo słodkie, ale też niesamowicie smaczne. Ja w tym roku przygotuję je zamiast pierogów z makiem, a obok klusek z makiem lub kutii, czyli w wersji deserowej.
Pomysł na takie pierogi znalazłam w magazynie "Kuchnia", ale wykorzystałam oczywiście moje niezawodne ciasto, które jest cienkie i miękkie. Jeśli będziecie wybierać śliwki do pierogów, to pamiętajcie, że mają być suszone, a nie wędzone. Mogą być i większe, i mniejsze (najwyżej włożycie po 2–3 szt.), nie martwcie się, nawet twardsze rozmiękną podczas gotowania.
Pierogi z suszonymi śliwkami krok po kroku
- czas: ok. 40 minut
- liczba porcji: 50–60 sztuk
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 1 jajko
- ok. 1/2–2/3 szklanki wody
- szczypta soli
nadzienie:
- suszone śliwki
- do polania śmietana lub serek homogenizowany
Moje porady:
- jak lepić ładne pierogi
- można też zrobić ciasto na pierogi bez jajka
Krok 1: Mieszam wszystkie składniki ciasta pierogowego, a potem wyrabiam.
Krok 2: Wałkuję cienko, wycinam szklanką kółka i układam po śliwce lub dwóch na kółku.
Krok 3: Formuję pierożki. Najpierw zlepiam, a potem dorabiam falbanki.
Krok 4: Pierogi wrzucam do wrzącej, lekko osolonej wody i gotuję kilka minut od ponownego zawrzenia wody. Przed podaniem polewam je serkiem homogenizowanym lub śmietaną. Smacznego.
Komentarze: 39
bez śliwki wolę i niesłodke a lekko piqantne, żebt oko nacieszyć :)
y
u Ciebie wszystko sie samo robi :P a ja tu siódme poty z siebie wyciskam, żeby mi coś wyszło ;)
RUSKIE!!! :D
Racja, ruskie najlepsze
Z kapusta i z grzybami <3
Skoro sie same robia to OK. Poczekam i sprobuje :))
zdecydowanie wytrawne z zasmażonej kiszonej kapusty
mmm takich jeszzce nie jadłam warto skosztować :)
@Elżbieta lekko pikantne to może do śliwki kawałek chili? :D albo zamiast śliwki oliwki z piri piri? :)))
@Magda haha a robi :) jakoś te śliwki tak wskakują, zawijają się i już :)
@Sebastian nooo dobra ruskie lepsze :)
@Jowita z kapustą i grzybami są ponad wszystko
@Dorota polecam :))
@Andrzej :)
Ale tym sposobem to zamiast 12 potraw będzie 112:) bo ja tu wybrać które lepsze????
mmmmmmmmmmmm…. wygląda pysznie ;)
Pierogi z kapustą i grzybami są jednak najlepsze :), dzisiaj u mnie były akurat robione na obiad i do ciasta było dodane jajko z Pani przepisu i wyszło dobre. Pozdrawiam.
Dobry pomysl na nieco inne pierogi. Nigdy takich wczesniej nie jadlam ani tym bardziej nie robilam. Trzeba bedzie ktoregos dnia wyprobowac :-) Dzieki za pomyslowy przepis Paulinko!
Mogłbyś zrobić mince pies? Proszę. Bo ja zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.
tez mam dylemat co zrobic, kuszá mnie nowosci kotleta no ale to jest ryzyko, a czasu na trenowanie juz brak ;)
Jaki mince pies? Chyba pomyliłaś linki.
U mnie oprócz pierogów z suszonymi śliwkami robi się też na wigilię pierogi z suszonymi morelami, polane potem roztopionym masłem:) Ale bardzo lubię obie wersje:)
zrobię mince pie, ale chyba nie dam rady przed tymi świętami, było na mojej liście ale chyba klops, zobaczę, w najgorszym raze na Sylwestra :D
pierogi z kapustą i grzybami nie podlegają konkurencji, one są ponad wszystkie inne :D cieszę się, że pierogi smakowały :)
wow brzmi pysznie, ja z tymi pierogami spotkałam się pierwszy raz, bardzo mi smakowały, a wizja pierogów z suszonymi morelami brzmi obłędnie! muszę zrobić, dzięki! :)
pycha…..ja robiłam ze śliwkami namoczonymi (można chwilkę gotować)w gorącej wodzie z wanilią,potem,odcedzone i wymieszane z odrobinką miodu…polane słodką śmietanką z wanilią…mniammmmm
z suszonymi śliwkami pierogów jeszcze nie jadłam tylko z świeżymi ale ja do środka dodaję jeszcze szczyptę cynamonu bardzo podkreśla smak śliwki :) polecam spróbować w takiej wersji ;)
Stęskniłam się za Wami :P
Super oryginalnee pierogi
rewelacyjny pomysł z cynamonem, super, jak tylko dorwę świeże śliwki to zrobię! :)
Potwierdzam, że te pierogi z suszonymi śliwkami są pyszne. U nas tradycyjnie od lat w Wigilie, cieszą podniebienie i oko, obok pierogów z kapustą. Są naprawdę smaczne, i co ważne nie wymagają dużego nakładu pracy. Zyczę Wam wszystkim smacznych pierogów i szczęśliwych Świąt!!!
niee , nooo ! pierogi i pierogi !! wypada mi się wziąć za robotę , ale ….
A ! powiedz jak przechowywać pierogi w zamrażarce , czy smarować olejem ? bo jak już zrobię to 1000 i będą czekały na święta i inne okazje :-)
Stosuję inną metodę – blanszuję pierożki, po wystudzeniu zamrażam. Przed „użyciem” wyjmuję z zamrażarki by się powoli rozmroziły, wrzucam na wrzątek i gotuję parę minut. Są jak dopiero co robione, rarytas.
Zamroź je rozłożone osobno surowe oczywiście, jak zamarzna, zbierz wszystkie do woreczka i moga tak czekac w zamrazarce na Święta:)
uwielbiam knedle z śliwkami, pierogów przyznam nie jadłam :O
pierogi z suszonymi śliwkami są świetne jako deser :)
pierwszy raz slysze o takich pierogach,ale wygladaja wysmienicie! boze narodzenie kojazy mi sie zawsze z kompotem ze sliwek suszonych,ALE te sliwki byly wedzone i stad ten niezapomniany aromat.mieszkam po za polska i tam takich sliwek nie ma. jakich sliwek uzylas do twoich pierogow,tych wedzonych,czy zwyklych suszonych?
dlaczego oceny dla tego filmu zostaly wylaczone?chcialem dac duzego plusa!
yachian, nie rób tego co ja zrobiłam dzisiaj, błagam!!!. Użyłam do pierogów węgierki wędzonej i bardzo tego żałuję – pierogi nie smakują mi, wyczuwam wędzarnię. Polałam śmietaną, posypałam cukrem ale niewiele to pomogło. Przeczytaj początek – Paulina wyraźnie napisała że nie mogą być śliwki wędzone. Pozdrawiam
Paulinko a jadłaś pierogi z jabłkiem lub bananem ?; ) Ja jadłam tylko z jabłkiem i dobrze ; )Słyszałam że są bardzo dobrze te z bananem ;)
Pani prowadząca na deser, a nie jakieś pierogi! :P
Mam pytanie: te śliwki kładziemy takie suszone? Sa przecież b. twarde. Nie trzeba ich najpierw namoczyć- jak rodzynki?
No i powiedz mi Paulinko dlaczego nie zajrzałam wcześniej na kotleta? Córka kupiła wędzone węgierki bo ktoś jej powiedział że takie właśnie mają być, ugotowałyśmy pierożki ale zachwytu nie ma. Cukier i śmietana trochę ratują sytuację, ale i tak „wędzarnia” daje się wyczuć. Zapamiętam do końca życia – do pierogów żadne wędzone śliwki, suszone i koniec!!!! Tak sobie myślę że może kalifornijskie? Proszę – doradźcie.
Pierogi ze śliwkami często goszczą na moim stole w święta. Do podania polewam odrobiną stopionego masła i posypuję orzechami włoskimi – polecam :)
Nie można dodawać nowych komentarzy.
39