Pierogi z makiem
Kiedy na dworze jest taka pogoda jak dziś, wszystko pokrywa warstwa białego puchu, a śnieg skrzypi pod butami, to wiem, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Mimo że wytrzęsłam się dzisiaj z zimna, cieszę się na myśl o bajkowych, białych świętach. No i wzięłam się za przygotowania. Dzisiaj pierogi z makiem, część już zamroziłam, by wziąć na Wigilię, ale część została zjedzona natychmiast.
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Pierogi z makiem to fantastyczna alternatywa dla klusek z makiem, a jeśli nie alternatywa, to na pewno warto spróbować, jak smakują. Pierożki robię malutkie, wycinam je pieczołowicie najmniejszym kieliszkiem, ale robi się je szybko (tym bardziej, że proponuję skorzystać z gotowej masy makowej). Za to nie potrzeba wiele, by poczuć się sytym.
Ja podaję z ukręconym koglem moglem i rodzynkami, jeśli jednak obawiacie się kogla, to polecam ze śmietaną i cukrem, albo po prostu z miodem. Są pyszne. Słodkie, bardzo makowe... dla mnie super.
Pierogi z makiem krok po kroku
- czas: ok. 1,5 h
- liczba porcji: ok. 60–70 pierożków
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2/3 szklanki gorącej wody
- 1 łyżeczka soli
- ok. 2/3 szklanki masy makowej
plus:
- 1 żółtko jaja
- 4–5 kopiastych łyżeczek cukru pudru
- garść rodzynek
Moje porady:
- jak lepić ładne pierogi
- ciasto na pierogi można też zrobić z jajkiem
Krok 1: Do miski wsypuję mąkę i wlewam gorącą (nie wrzącą) wodę. Gorąca sprawia, że ciasto będzie mięciutkie, a nie "glun". ;-) Ja do szklanki nalewam ok. 1/4 chłodnej wody i dopełniam wrzątkiem, i to jest wg mnie gorąca. Dodaję sól i mieszam. Następnie przekładam na blat i zagniatam.
Krok 2: Ciasto dzielę na mniejsze fragmenty (przynajmniej mi łatwiej tak wałkować), to czego nie używam w danej chwili, zawijam w folię lub torebkę, by nie obeschło. Wałkuję cienko.
Krok 3: Wycinam kieliszkiem (ja używam najmniejszego, jaki tylko mam) kółka.
Krok 4: Na każdym kole kładę masę makową, wielkość taka, jak mały laskowy orzeszek czy większy migdał. Zlepiam brzegi.
Krok 5: Wrzucam pierożki do osolonego wrzątku i gotuję około 5 minut od ponownego zawrzenia wody.
Krok 6: Z żółtka i cukru pudru kręcę kogel-mogel, polewam pierożki, posypuję rodzynkami i podaję. Smacznego! PS: Pierożki można mrozić, ja mrożę po ugotowaniu, a potem wystarczy wyjąć z zamrażarki i wrzucić do wrzątku, i gotować, aż wypłyną na powierzchnię. Gotowe.
Komentarze: 14
Fajna alternatywa! Ale ja po pierogach z kapustą i uszkach nie dałabym rady, więc zajadam z makiem kluski :)
Fantastyczna propozycja :) Nigdy takich nie jadłam, a wyglądają pysznie :)
uwielbiam pierogi z makiem i z bakaliami, a do tego duża ilość śmietany z cukrem… z koglem nie jadłam, najwyższy czas spróbować.
Robiłam na zeszłoroczną wigilię – były furorą, także dlatego że moje siostry po 30 wciąż nie potrafią robić pierogów, a ja mając wtedy 18 lat zrobiłam swoje pierwsze ;)
nigdy nie jadłam i nie słyszałam o nich :)) ale macie jak w banku że wypróbuje w tym tygodniu nadchodzącym :)
ooo…takich nie jadłam…trzeba wypróbowac:)))
polecam gorąco :)))
Super pomysl !!!
niedługo wypróbuję te pierożki
można dać przemielony chociaż raz mak,i doprawiony migdałowym olejkiem. itd ? :)
tak śmiało, ja nie przepadam za aromatem migdałowym, ale jeśli lubisz to oczywiście można dodać do farszu makowego :) polecam do takiego zmielonego maku dać jeszcze jakieś bakalie choć rodzynki :)
bez bakali,nie cierpie bakali w ciastach itd.
Zrobione! Właśnie dzisiaj miałam taką ochotę, że zrobiłam z Twojego przepisiku, chociaż nie ukrywam, to były moje pierwsze pierożki więc troszkę obawiałam się :) Wyszły przepyszne, a dodatkowo oblałam je budyniowym sosem zamiast koglem-moglem i były po prostu cud-miód..i to dosłownie :). POLECAM WSZYSTKIM!
Czuję, że jeśli tylko starczy mi czasu to zrobię te pierożki na wigilię :-) Kiedyś robiłam knedle z takim farszem i były wspaniałe :-)
Nie można dodawać nowych komentarzy.
14