Przepis na pierogi dyniowe na słodko, czyli pyszne pierogi z dynią i twarożkiem, pierogi, które moje dzieci zjadły w takim tempie, że ledwo udało mi się zrobić zdjęcia aby podzielić się tym przepisem :) Jeśli szukasz alternatywy dla klasycznych pierogów z serem lub nie wiesz co zrobić z dynią to spróbuj właśnie pierogów dyniowych na słodko.
PS Mój ebook z przepisami już jest! Przejdź do sklepu, aby pobrać darmowy fragment:
Przyznaję, że lubię lepić pierogi, staram się nadawać im za każdym razem inny kształt. Tym razem zrobiłam pierożki kółeczka, kształt o tyle fajny, że radzą z nim sobie nawet mniejsze dzieci i chętnie pomagają, a poza tym bardzo ładnie wygląda :)

Pierogi dyniowe na słodko krok po kroku
- czas: 1 godzina
- liczba porcji: ok.50 szt
Składniki:
ciasto na pierogi:
- 3 szklanki mąki
- 1 jajko
- ok. 1/2–2/3 szklanki wody
- szczypta soli
farsz:
- 200 g upieczonej dyni Hokkaido
- ok. 250 g twarogu
- 2 łyżka miodu lub syropu z agawy (ew. cukru)
- garść rodzynek
Moje porady:
- jeśli nie lubisz ciasta z jajkiem (choć ja uważam, że cieniutko rozwałkowane są perfekcyjne :)) to wykorzystaj przepis na ciasto pierogowe parzone.
- zobacz jak upiec dynię, a w skrócie:
- pieczenie dyni: wystarczy przekroić ją na 4 części (ja lubię hokkaido, ona jest niewielka i smaczna) i wyjąć pestki. Taki kawałek wsadzam do piekarnika nastawionego na 180C i piekę ok. 30 minut. Potem blenduję (Hokkaido nie trzeba obierać, innym odejdzie skórka po upieczeniu niemal sama, zresztą z hokkaido też ją możecie zdjąć). Zerknij na poradnik o odmianach dyni.
- sprawdź farsz na słodkość, nie jest surowy więc się nie obawiaj :)
Krok 1: Upieczoną dynię mieszam z twarożkiem, dosładzam i miksuję na gładko. Dodaję rodzynki.
Krok 2: Składniki ciasta łączę, a potem wyrabiam do uzyskania gładkiej kuli. Odkładam na 10 minut, a potem dzielę na mniejsze części i wałkuję na lekko omączonym blacie. Kieliszkiem do szampana wycinam kółka.
Krok 3: Na połowie kółeczek układam łyżeczkę farszu. Drugie kółeczka lekko naciągam w dłoniach i dopasowuję przykrywając farsz.
Krok 4: Widelcem robię "falbanki" :)
Krok 5: Gotowe pierożki wrzucam na gotującą się osoloną wodę i gotuję ok. 4-5 minut od zagotowania ponownego. Podaję ze śmietaną lub polane słodkim syropem z dyni czy syropem klonowym.
Komentarze: 11
o wow :)
Paula – to słodkie jest :)
Jaki twaróg dodawałaś do farszu ?
Półtłusty, chyba zott lub Piątnica, ale w sumie każdy będzie dobry, byle nie homogenizowany :)
Nie przepadam za pierogami z farszem slodkim, wole slone farsze, ale te super wygladaja i kusza ☺
dzięki. Na słono też będą <3
Ostatnio robilam pierogi z twarogiem i czresniami. Teraz kolej na te z farszem z dyni. W sam raz na jesienny obiad. :)
Pani Paulino, bardzo lubię Pani przepisy i często z nich korzystam, ale ten farsz zupełnie nie trafił w mój i mojego męża gust. Wszystko wyrzuciłam do kosza :( Wygląda to ładnie, ale w smaku prawdziwy dramat :(
Witam. Dyni jest w przepisie 200, ale czego? Gram?
Nie można dodawać nowych komentarzy.
11