Przepis na pasztet warzywny dostałam już dawno temu. Kiedy pierwszy raz go spróbowałam, nie mogłam uwierzyć, że jest na bazie fasoli! Jeśli nie mieliście okazji próbować warzywnego pasztetu, to gorąco Was zachęcam do spróbowania. Jest bardzo smaczny i naprawdę prosty do przygotowania.
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
To świetna odmiana od pasztetu mięsnego, a jeśli w Waszej rodzinie są osoby nie jedzące mięsa, to na pewno będą podwójnie zachwycone tym, co dla nich przygotujecie. Do środka dałam oliwki i suszone pomidory, ale nie jest to konieczne. Polecam i życzę smacznego.
Pasztet warzywny krok po kroku
- czas: ok. 1 godzinę + moczenie fasoli
- liczba porcji: spory pasztet w formie 25 cm
Składniki:
- 500 g fasoli białej
- marchewka*
- cebula
- ew. kawałek selera
- 2–3 jajka
- 3–4 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki imbiru
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 2 ząbki czosnku
- kilka oliwek
- troszkę suszonych pomidorów
- bułka tarta+masło do formy
*jeśli jesteście na diecie SB to marchewkę najlepiej pominąć, niby to nie są duże ilości, ale skoro zakazana, to warto tego przestrzegać.
Krok 1: Fasolę zalewam wodą i zostawiam, by się namoczyła, na całą noc. Potem odcedzam, zalewam wodą, dodaję warzywa i gotuję, aż fasola będzie miękka. Całość warto lekko posolić.
Krok 2: Przestudzone warzywa mielę w maszynce (można też w blenderze).
Krok 3: Dodaję czosnek, przyprawy, wbijam jajka (jak małe to 3), oliwę. Proponuję też dodać oliwki i suszone pomidory, ale to dodatek, nie jest konieczny.
Krok 4: Wszystko dokładnie mieszam i przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką. Pasztet dociskam i wstawiam do nagrzanego do 170°C (może być 160–180°, byle nie więcej) piekarnika. Piekę ok. 40 minut. Zostawiam do ostudzenia. Dekoruję warzywami przed podaniem, smacznego.
Komentarze: 92
Super przepis, napewno wypróbuję! :)
No wiesz co … jak mogłaś. I teraz będzie chodził za mną pasztet :D
:D w sumie to dobrze :) dobry jest :)
No to już wiem co jutro będzie w menu :-)
Dzięki wielkie, gdyby nie kotlet.tv mój jadłospis byłby dalej
nudny jak flaki z olejem :-)
Ogromne dzięki za natchnienie :-)))))
Czy można zastąpić fasolę czymś nie strączkowym?
bakłażanem
możesz nawet z samej marchewki albo ziemniaków :)
Dzięki, czyli wolna ręka? :)
Dzięki, za bakłażanami nie przepadam ale może w takim pasztecie smak oberżyny nie będzie zbyt dominująca a tylko podkreśli smak reszty.
Co do bakłażanów to polecam PARMIGIANA, jeśli jeszcze nie próbowałeś
ooo a ja właśnie jestem w posiadaniu dużej ilości fasoli:) to już wiem, na co ją spożytkuję:)
Dzięki spróbuję :)
Podziwiam!
ja zastepuje ja mieszanka ugotowanej wiepszowiny, wolowiny i watrobki i rowniez wychodzi bardzo dobry.serdecznie polecam ! : )
no i skończyło się na tym, że własnie wróciłem ze sklepu po produkty na pasztecik … :P
Koniecznie muszę wypróbować ten przepis! Mniam samo zdrowie:)
Ciekawa alternatywa dla klasycznego pasztetu.
Podoba mi się, że głównym składnikiem jest fasolka – przysłowiowe „samo zdrowie”.
super! :D Kotlet skacze z radości! :)))
Znów oczarowałaś mnie przepisem To będzie znakomity prezent na niedzielę dla mojej żoneczki Mniam mniam
pochwalę się zdjęciem jak tylko wyjmę z piekarnika, czyli ok. 32 min. jeszcze :)
Piękny Paszet Kiedyś zrobie sprubuję :))
Dzięki za radę, ale ja taki warzywny chciałam spróbować. :)
to mial byc zart (^_-)☆ ja rowniez zajzalem tutaj dlatego,ze taki weketarianski pasztet jest interesojacy i napewno bardzo smaczny. pozdrawiam!
OOOO pasztetu z fasoli jeszcze nie jadlam :) Bedzie zajecie jak kupie fasole.
kiedy zostawiasz warzywa w wodzie wypływa z nich to co najlepsze. Groch rozumiem ale nie ma sensu np moczyć ziemniaków czy marchewki bo osmoza robi swoje.
moczy się tylko fasolę, a warzywa trzeba ugotować to oczywiste i dokładnie tak podane jest w przepisie :)
achaaa sory pomyłeczka – nie zauwazylem ze to juz bylo gotowanie i myslalem ze z jakiegos irracjnalnego powodu moczysz marchew razem z grochem. Sory! – Moj błąd. ;>
Pasztet z warzyw? Z WARZYW?!?! Koniec swiata! :-P Sarna z zielonym pieprzem albo dzik. Ewentualnie zwykly ptaszyskowy z delikatesow. Ale kurde pasztet WARZYWNY? Nie! :-P
to wejdź na przepis pasztet z drobiu
a wyobraź sobie, że to tego paszteciku buraczka można wrzucić, będzie wtedy „pikny” różowy kolorek :D
Hmm z burakiem? No dobra niech bedzie z burakiem. Ale bez miesa? Pasztet bez miesa to jak jakis smalec sojowy czy maslo z roslin lub jajecznica z maki ;-P
no to zaczynam, ciekawe czy wyjdzie, bo chcę użyć fasolki z puszki, gdyż nie mam suchej fasoli i czasu. Dam znać, jak wyjdzie :)
Ja też uwielbiam tego rodzaju pasztety, sama je robię:) Jestem wegetarianką, więc strączki wciskam gdzie się da;p
Twój pasztet super wygląda:) Pewnie jest przepyszny.
Pozdrawiam
Zrobiłam dokładnie wg przepisu, z identycznej ilości, wszystko tak samo. Minęło 40 minut, surowe, potem jeszcze 30 wciąz nie gotowe, dodałam jescze 5 ciagle to samo. teraz dałam jeszcze 15 i juz się zastanawiam czy w ogóle cokolwiek z tego będzie. To jest wciąż miekkie jak na etapie wsadzania do pieca. Poinformuje jak to sie skończy co z tego wyszło:(
Powyzej to byłam ja „kucibaba”
Z przykrością stwierdzam, że ten przepis mi nie podszedł. I w sumie niechodzi o to co pisałam powyzej, bo po wyjeciu ostudziłam go i w nocy lezał w lodówce wieć konsystencja była ok, i nawet się nie kruszy. Chodzi o smak. Dominuje w smaku fasola, jedni to lubią, inni nie, mi osobiście nie podeszło. Kwestia smaku. W sumie to dopiero pierwszy przepis z Twojej strony Który mi nie podszedł, raz na czas to się musi zdarzyc , jak ze wszystkim. W każdym razie zrobiłam chyba ze 30 przepisów z Twojej strony i każdy inny był super. Pozdrawiam
Zamiast fasoli można dodać ciecierzycy ja używam marynowanej ze sloika nie trzeba jej moczyc w wodzie a smak niebo w gebie pozdrawiam
U mnie zamiast suszonych pomidorów i oliwek – w pasztecie wylądowała suszona żurawina. Pychota! I smak i konsystencja pasztetu wg tego przepisu są pierwszorzędne.
można selrem
Jest dooobry :)
Gdybym nie wiedziała z czego jest, to jedząc go na pewno bym nie odgadła! Fajna odmiana na kanapki zamiast ciągłej wędliny.
A mi masa wyszła jakaś rzadka. Rzadsza niż na filmiku, ale to pewnie dla tego, że fasola mi się trochę rozgotowała echhh…Wstawiłam właśnie do piekarnika i zobaczymy co z tego wyjdzie. Od siebie dodałam łyżkę mąki i bułki tartej bo sie wystraszyłam tej rzadkości. Będzie coś z tego?
Wyszedł świetny. Co prawda trochę miękki, ale w smaku super. Zniknął nawet nie wiedziałam kiedy :) Będzie u nas gościł częściej.
Ja dzisiaj zrobiłam pasztecik. Przyznam szczerze, że napaliłam się na niego jak szczerbaty na suchary i muszę przyznać z przykrością, że się zwiodłam:( Tak jak pisała wyżej kucibaba, ja też za bardzo wyczuwam smak fasoli. I w ogóle jakoś nie mogłam go doprawić. Może dlatego, że chciałam jakoś „zabić” smak tej fasoli, ale to pewnie nie o to chodzi:)
pasztet niczego sobie ja uwielbiam fasole i inne warzywa zawsze mam tylko problem z przyprawieniem czegokolwiek bo boje sie ze bedzie za slony albo ze jak dodam np majeranku to bede czula tylko ten jeden rodzaj aromatu ale napewno jeszcze nieraz sie na niego skusze..:)
Okropna rzecz! Nie popełniajcie tego błędu i nie próbujcie robić pasztetu z fasoli. Masa po upieczeniu jest krucha, rozsypująca się – „gliniana”. Smakuje jak zakalec i to podłej jakości… Fatalne…. Wszystko wylądowało w koszu…
Zdecydowanie lepsza opcja to pasztecik z selera – palce lizać:-)
Mmmm… Pasztet gotowy, wygląda pysznie ! Już się nie możemy doczekać, kiedy spróbujemy ! :)
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads-comments/20120304_215441.jpg[/img]
muszą byc suszone pomidory bo w sklpeie nie bylo
czemu ci wyszedl jasny a mi taki sredni..piekklas na wodzie
A można użyć fasoli z puszki?
Paulinko, Twoje suszone pomidory są mokre. Namoczyłaś je przed dodaniem do masy fasolowej? Ja zwykle moje trzymam w lodówce w woreczku. Oczywiście są suche. Czy mam je wcześniej namoczyć?
Dzięki za odpowiedź. Właśnie gotują się warzywa. Już zrobiłam dziś terrinę wielkanocną. Tężeje w lodówce. Babka Makowa jest rewelacyjna i w końcu udał mi się lukier. :)
Ten pasztet jest rewelacyjny!!! Dziekuje z całego serducha za przepis! Pyyyychaaaa!
Do zrobienia warzywnego pasztetu przymierzałam się już od pewnego czasu i w końcu przygotowałam go na wielkanocny stół :) Muszę przyznać, że ten wypiek jest nowością pod względem smaku. Najbardziej spodobał się mojej mamie. Taki pasztet to z pewnością ciekawa i zdrowa odmiana od tradycyjnego mięsnego dania ;)
D
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads-comments/pasztetdal50%.jpg[/img]
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads-comments/pasztetwarzywnypolzbliz50%.jpg[/img]
Mój już się piecze. Bardzo jestem ciekawa smaku.
Ja zrobiłam na święta i właściwie pięknie się udał. Do środka dodałam tylko pomidory suszone. Niestety nie schodził u mnie za bardzo. Choć robiłam dokładnie według przepisu. Nie lubimy chyba tego posmaku gałki i imbiru. Może spróbuję kiedyś jeszcze raz, ale dam tradycyjne przyprawy: majeranek, czosnek, może zioła prowansalskie. Robi się szybko i bez problemu. W piekarniku nawet lekko urósł., ale potem i tak trochę opadł.
Paulinko pomocy czym mozna zastapic jajka,mam dziecko uczulone na nie:(
justyna, czy dziecko jest uczulone na WSZYSTKIE jajka? Ostatnio śmialiśmy się z mężem z jego chrześnicy, która zjadła jajecznicę z…9 jajek?! Po chwili okazało się, że to były jajka przepiórcze :-) Podobno dziewczyna jest uczulona na kurze jaja ale przepiórcze jej nie szkodzą.
Pasztecik upiekłam i prawie już zjadłam przy wydajnej pomocy koleżanki z pracy. Ciekawy smak…trochę zbliżony do pasztetu z soczewicy, którym zajadałam się 2 lata temu. Nie dekorowałam niczym. troszkę z góry przypiekł się ale to w niczym nie przeszkadza.
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads-comments/pasztetzfasoli.jpg[/img]
Na miękkim chlebusiu i z pomidorkiem smakuje doskonale!
a można dodać do środka ugotowane jajko w całości? czy zepsuje to jakoś smak?
naprawde super!!!! smakuje wysmienicie… polecam….
polecam do tego salatke…
salata pekinska
suszone pomidory
szynka konserwowa
kielki soi
oliwki
ogorek konserwowy
i majonez winiary….
super!!!!!!
więcej takich dań! :)) od 5 lat jestem wegetarianką i uwielbiam tego typu przepisy, jako że większosc pasztetów jest mięsnych
Hej.
A czy można upiec ten pasztecik bez dodawania jajek?(Chodzi mi o to czy nie będzie się kruszył podczas krojenia)
A drugie pytanko: Czym można zastąpić jajka ,np.w takich pasztetach?
Pozdrawiam WW_ : )
Jajka mozna w takich pasztetach zastąpić siemieniem lnianym. Średnio na jedno jajko dajemy jedną łyżkę zmielonego siemienia rozpuszczonego w 1 łyżce wody. Jednak ja zawsze daję mniej niż powinno być według jajek w przepisie i pasztety wychodzą mi dobre do krojenia:)
A mozna dodac do srodka spora ilość natki pietruszki? czy lepiej nie ryzykowac? ;p
Aaa, zapomniałam dodać oliwy i wyszedł troszkę suchy :( w smaku jest bardzo dobry :) pewnie nie da się go już uratować??
bardzo dobrze wychodzi z selera pasztet :) mozna dodac do niego pieczarki smazone
Bez soli?
pasztety warzywne są przepyszne:)
Brokuł lepiej wsadzić do masy pasztetowej
Paulinko, czy dam radę zrobić ten pasztet ręcznym blenderem? Chodzi o zmielenie fasoli
Bardzo dobry
podklad muzyczny tragedia lol
Dzisiaj właśnie próbuję… tylko chciałam bez jajek więc dałam tyle łyżek mąki z pełnego przemiału i siemienia lnianego ile tu jajek… no i doskwiera mi brak oliwek i pomidorków, ale mam nadzieję, że to nie będzie przez to armagedon… dam znać
Smakowo rewelacja ! Tylko trochę suchy mi wyszedł… Piekłam 45 min w 160 stopniach. Może po schłodzeniu w lodówce bardziej się zwiąże. Użyłam fasoli czarne oczko bo akurat taka miałam ale powiedz mi czy z czerwonej fasoli też mozna taki pasztet zrobić?
Witam, jakiej oliwy używamy,czym możemy ją zastąpić.
Nie można dodawać nowych komentarzy.
92