Zebrałam w jednym miejscu odpowiedzi na Wasze najczęstsze pytania dotyczące robienia, smażenia i nadziewania pączków. Taki poradnik o pączkach idealnych. Jeśli macie dodatkowe pytania to piszcie, na pewno się uporamy :) A jeśli macie własne porady to koniecznie się podzielcie. A póki co - do dzieła! I pamiętajcie, Tłusty Czwartek jest raz do roku i można sobie wtedy pozwolić na odrobinę przyjemności :)
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Przeczytajcie na sam początek koniecznie również poradniki o:
- cieście drożdżowym
- wyrabianiu ciasta drożdżowego - dlaczego jest tak ważne i jak to robić
Za to do robienia pączków polecam przepisy:
- przepis na pączki na samych żółtkach
- przepis na jajkach całych
Ciasto na pączki
Klasyczne pączki to te drożdżowe, bardzo delikatne są te na samych żółtkach, ale wcale nie mniej smaczne są te na całych jajach. Delikatność pączków zależy również od tego czy nie dodacie za dużo mąki, ciasto na pączki powinno być bowiem ciut luźniejsze niż na bułeczki, a to często sprawia, że chcemy je dodatkowo podsypać mąką. Stąd przypominam z mąką ostrożnie, tylko tyle by się nie kleiło do dłoni, ale ciasto powinno być mięciutkie.
Po drugie ważne jest dobre wyrobienie, im lepiej wyrobione ciasto tym piękniej wyrośnie a pączki nie będą zbite!
Nie dodawajcie też za dużo cukru do ciasta, bo podczas smażenia pączki szybciej ściemnieją i mogą mieć gorzkawy posmak. Lepiej po usmażeniu pączki polukrować czy posypać pudrem, na pewno będą słodkie.
W przepisach babć, mam itd., zazwyczaj do ciasta dodaje się spirytus czy wódkę, to ma zapobiegać wchłanianiu nadmiernej ilości tłuszczu przez pączki podczas smażenia, ale (!) jeśli temperatura smażenia będzie zła to nic nie pomoże, za to jeśli będzie dobra to ten składnik można pominąć.
W tych starych przepisach również bywa dodawane bardzo dużo drożdży, nie jest to konieczne. Dobrze wyrobione ciasto wyrośnie najpiękniej nawet z mniejszą ich ilością a pączki nie będą zbyt drożdżowe w smaku czy zapachu.
Wyrastanie
Bardzo ważne jest by ciasto dobrze wyrosło, musi podwoić objętość. Jeden z częstszych błędów to to, że zwracacie uwagę na czas a nie na efekt. Teoretycznie ciasto zwiekszy objętość po 1 godzinie, ale może się zdarzyć, że po 1,5. Po prostu patrzcie czy wyrosło.
Pączki powinny podrosnąć również po uformowaniu lub wycięciu szklanką, ale nie za długo. Bo jak wyrosną bardzo dobrze to potem w smażeniu już nie podrosną więcej i choć bedą smaczne to nie będzie tej magicznej obwódki :) Poza tym przerośnięte będą zbyt drożdżowe.
Nadziewanie pączków
Możecie nadziać przed smażeniem, jak i po. Jeśli chcecie nadziać przed to wystarczy nałożyć nadzienie na fragment ciasta i uformować taką sakiewkę a potem położyć łączeniem do dołu. Drugi sposób to nadzianie po smażeniu za pomocą szprycy. I jeden i drugi sposób są OK.
Nadzienie najlepsze to marmolada (bardziej odporna na wysoką temperaturę niż dżemy i łatwiej też nadziewać szprycą - przy sposobie drugim). Można też nadziać sosem owocowy, czekoladowym, masą krówkową i w zasadzie czym tylko chcecie :)

Smażenie pączków
To chyba najtrudniejsza część przygotowania pączków, bo sprawia najwięcej problemów. Pączki możecie smażyć na patelni (ale musi być dużo oleju by pączki pływały a nie siadały na dnie), niskim garnku a także we frytkownicy. Temperatura dla smażenia pączków to 175-180°C
Jeśli pączki będziecie smażyć w zbyt niskiej temperaturze to szybko nasiąkną tłuszczem i będą ciężkie i gliniaste. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka to pączki zbytnio się przypalą a w środku zostaną surowe. Ważne jest kontrolowanie temperatury. Ja trzymam średni ogień przez cały czas smażenia od chwili osiągnięcia odpowiedniej temperatury.
Temperaturę oleju najlepiej sprawdzić termometrem cukierniczym. Inne sposoby to wrzucenie kawałka ciasta na olej. Jak będzie za zimny to ciasto opadnie na dno, jak dobry to pojawia się malutkie bąbelki wokół i ciasto się zezłoci, za to jak spali się szybko to wiadomo - za wysoka. To dość zawodna metoda, ale przy odrobinie wprawy dacie radę.
Jednorazowo nie wrzucajcie też za dużo pączków, bo to obniża temperaturę a po drugie łatwiej dopilnować kilku. Pączki powinny też swobodnie "dryfować" po garnku :)
Najlepiej smażyć pączki na smalcu (ale to dla wielu osób brzmi przerażająco :)), więc możecie wybrać normalnie olej rzepakowy, tłuszcz kokosowy, palmowy.


Obręcz na pączkach
Najwięcej mitów jest wokół tej magicznej jasne obwódki na pączkach. Nie powstaje ona od nalania małej ilości oleju czy przykrywania pokrywą. Ta obręcz powstaje gdy pączek leciutki unosi się na oleju i lekko podrasta, ta podrośnięta część jest jasna i nie rumieni się, bo dopiero się pojawia (pączek robi się wyraźnie wyższy, a nie taki plackowaty). A po odwróceniu jako że jest leciutki to też się ładnie unosi.
Obręczy nie będzie, gdy pączki są za bardzo wyrośnięte. One będą dobre w smaku, ale już nie podrosną w czasie smażenia. Nie będzie też, gdy olej ma za wysoką temperaturę lub ciasto jest zbyt ciężkie.

Jak odchudzić pączki
To moje ulubione pytanie :) Tłusty Czwartek jest raz w roku! A tak poważnie to dbajcie o dobrą temperaturę smażenia, wtedy pączki nie wchłoną go dużo. Po smażeniu ja odkładam jeszcze je na chwilę by odsiąkły na ręczniku papierowym. A gdy chcecie coś w wersji chudszej to polecam pączki pieczone - też szalenie smaczne :)
Macie swoje porady lub dodatkowe pytania? Piszcie koniecznie!
Komentarze: 48
I tak moja MAMA robi najlepsze pączki w EŁKU normalnie mistrzostwo świata :))))))))
świetny poradnik! dziękuję! :P
Marudzicie!!!
chcę jednego..może dwa…a dawaj całą michę……
Teraz bym chciała.. tak z 10 sztuk :)
Od pączków zjedzonych w tłusty czwartek sie nie tyje ! :)
Nigdy nie nadziewam szprycą. Zawsze mam własne wisienki w słoiku i z tymi wisienkami są najsmaczniejsze. Resztę tak samo robię tyle, że w garnku. Pozdrawiam
zerknijcie na fotki też, tam jest fotka z ładną obręczą, widać jak pączek powinien być pulchniutki i nadziany bez odchodzącej skórki itd :)
Ile zjesz pączków w tłusty czwartek tylu Cie panów będzie adorowalo .
Napewno zrobię według Pani przepisu i juz bym chciała je jeść .W żaden inny dzień paczki nie są tak dobre jak w tłusty czwartek ..
właśnie takie same robię,są pyszne.
Hmmm…znów kucharzysz słodkości….jako gliniarz uwielbiam pączki….miłego smażenia……
Własnie co jak co ale w pączkach to jestem laik a najbardziej boje się smażenia że będzie za wysoka temp i w środku będą surowe . Niby wszystko wiem co tutaj napisane ale wiadomo teoria to nie praktyka . Może spróbuję tego roku ?
Ja robiłam pieczone z przepisu Paulinki i wszyscy się zajadali! Pyszne były :)
zrobię na pewno :)
ja dlugo nalezy smazyc paczki na kazdej ze stron?
Chyba w końcu coś ugotuję ;) http://kotlet.tv/kladzione-kluski-ziemniaczane
Dla dwoch osob to sie nie oplaca smazyc
Nigdy jeszcze nie robilam pieczonych,musze sprobowac ;))
Uwielbiam paczki ,faworki i inne slodkosci ,spróbuje sama zrobic ….Dziekuje za przepisy sa latwe i czytelne ..
tłusty czwartek, a ja nie zjadłam ani jednego pączka (oponki) – tłusty zadek już mam, oponkę zamiast brzuszka też – więc po co mi pączek… dwie golonki też mam, tylko, że bez szczeciny :D:D:D
Kiedyś jadłam pączki z nadzieniem z dzikiej róży – ale to było mniamniuśne
Siostra mojej prababci podobno opowiadała kiedyś, że ciasto drożdżowe np. na pączki powinno się wyrabiać kilkukrotnie. Jest to bardzo czasochłonne ale podobno warte tego czasu. Otóż po wyrośnięciu powinno się ponownie wyrabiać ciasto, zostawiać do wyrośnięcia i znowu wyrabiać i tak ok. 5-6 razy. Nigdy nie próbowałem, bo jestem zbyt leniwy, ale babcia często wspominała o tych przepysznych pączkach, których smak nie równa się żadnemu innemu :)
Swietne przepisy robie bardzo podobnie i tez nie daje spirytusu do paczkow :)
Ponawiam moje pytanie-gdzie można kupić termometr cukierniczy jaki pokazujesz i polecasz.Czy można go zdobyć mieszkając w małej miejscowości?
No chyba wiesz co to sa zakupy przez internet? Wpisz w google i sobie poszukja jakiegośc termometra cukierniczego, a potem zamów, dostawa nawet do małych miejscowosciTaki jak ma Paulina to ja w 3 sekundy znalazłam na necie za 57 zł, firma Tescoma
Zosiu21 ale to nie od ciebie oczekuję odpowiedzi na temat”termometra”jak piszesz choć mi się rozchodzi o termometr
Czy mozna ciasto po wyrobieniu zostawic w chłodnym miejscu na noc i dopiero rano robic pączki? Pozdrawiam :)
Czy moge zrobic ciasto na paczki I wlozyc do lodowki a rano wyjac I usmazyc po godzinie paczki?
Paulinka a zrobilabyś poradnik jak upiec/udusić/usmażyć soczyste miękkie mięso:)
Dziękuję za dokładne, jasne i rzetelne wytłumaczenie zawiłości pieczenia. Fajnie też, że pojawił się ten smalec… kiedyś takie upiekłam – były boskie. I zrobię to znów!
Uwielbiam Pani blog. Pozdrawiam.
ostatnio robiłam pączki i nadziewałam szprycą ale w szprycy zostaje jeszcze nadzienia
moja mama robi lepsze
A jak Pani to stwiedziła nie jedząc tych zrobionych przez Paulinę? Trollujemy?
Z Twojego przepisu;)
No nie wiem za wczorajsze trzy pączki cały dzień chyba po tych schodach chodzić będe
Najlepiej potanczyc!:-)
W RMFMAX usłyszałam że wystarczy 12 godzin oglądać tv aby spalić 1 pączka
O kurcze doby mi zabraknie:)
Jeszcze żadnego
U nas właśnie brat wyrabia ciasto na pączki z „kotletowego” przepisu :D Punkt pierwszy baardzo ważny więc mam nadzieję, że się sprawdzi! <3
kotletowe przepisy są ok ;)
Z dzieciakami super zabawa . Pozdrawiamy😄
Nie można dodawać nowych komentarzy.
48