Ogórek i pomidor – łączyć czy nie nie?


Dzisiaj krótko i na temat: ogórek i pomidor, jedno z połączeń wokół których narosło sporo mitów. Na pewno spotkacie publikacje by absolutnie nie łączyć ogórka i pomidora ze sobą, bo ogórek (a dokładniej enzym w nim zawarty) zabija całą witaminę C z pomidora. Czy faktycznie i czy jest to szkodliwe? Podpowiadam też, jak zniwelować działanie ogórka - o tym we wpisie :)

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Zacznijmy od tego, że nie tylko nie powinno łączyć się ogórka świeżego z pomidorem, ale też z papryką czy natką pietruszki i wieloma innymi warzywami, które są bogate w witaminę C. A przecież pyszna sałatka tabbouleh czy grecka - tam między innymi jest połączenie ogórek+pomidor. Czy z nich rezygnować? NIE!

Witamina C

Inaczej kwas askorbinowy. Jest dość wrażliwą witaminą i szkodzi jej wysoka temperatura czy światło słoneczne, może ją też utlenić oksydaza askorbinianowa czyli enzym askorbinazy. I właśnie ten enzym występuje m.in w ogórku.

Enzym askorbinazy zaczyna działać po pokrojeniu np. ogórka, wtedy zaczyna oddziaływać na witaminę C i wprowadza ją w formę nieczynną. Stąd właśnie mówi się, że niszczy całą witaminę C z pomidora (ale też papryki, która ma więcej witaminy C itd.).

Jak zniwelować działanie ogórka?

Ha! nic straconego. Wystarczy dodać do sałatki (przed dodaniem ogórka) sok z cytryny, ocet winny, ocet jabłkowy i wtedy zakwaszamy sałatkę, a enzym przestaje działać. Voila :)

Drugi sposób to dodawanie do sałatek z pomidorem ogórka kiszonego, ten kiszony nie ma już tego enzymu aktywnego.

Czy łączenie ogórka z pomidorem jest szkodliwe?

I po ostatnie. Łączenie pomidora z ogórkiem NIE jest szkodliwe. Znacie sposób na uratowanie witaminy C, ale nawet jeśli nie to to przecież w ciągu dnia jecie też inne warzywa, które są źródłem witaminy C. A sam pomidor czy ogórek są bogate też w inne wartości odżywcze :) Np. pomidor jest cennym źródłem likopenu (związek przeciwutleniający który zmniejsza m.in ryzyko zawału). Ogórki i pomidory mają poza tym bardzo mało kalorii. Zatem zamiast zjeść schabowego polecam sałatkę z ogórka i pomidora :) Na zdrowie!

Paulina Stępień

kotlet.tv

Komentarze: 1

  • rey

No, wreszcie ktoś rozsądny i wiedzący, o czym mówi. Dziękuję za tę notkę, bo gdy czytam wszech obecną dziś alarmistyczną publicystykę kulinarną, to ręce wręcz opadają od czytania nagromadzonych tam bzdur…
Pozdrawiam.

Nie można dodawać nowych komentarzy.