Na co zwracamy uwagę w restauracji


Jedzenie poza domem
Jedzenie poza domem

Każdy klient restauracji ma prawo do otrzymania kompletnych informacji o zamawianym posiłku. Pytanie tylko, czy z tego przywileju korzystamy? Dzięki badaniom przeprowadzonym przez firmę Unilever Food Solutions nie jest to już tajemnicą. Poznajmy opinie konsumentów na temat jedzenia poza domem w Polsce i na świecie.

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Wedle danych zawartych w raporcie Gfk Polonia („Rynek gastronomiczny w Polsce 2010”, październik 2010 r.) Polacy odwiedzają punkty gastronomiczne średnio trzy razy w tygodniu. Wydają na jedzenie poza domem średnio 95 zł miesięcznie. Wiedzę o tym, czego oczekujemy jedząc poza domem, dostarcza World Menu Report – dokument przygotowany przez firmę Unilever Food Solutions na podstawie opinii 4 tys. konsumentów z 8 krajów świata, w tym z Polski. Na co zwracamy uwagę podczas wizyty w restauracji?

Aż w 88% przypadków Polacy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje na temat serwowanych dań. Wyniki World Menu Report pokazują, że konsumenci oczekują większej przejrzystości menu. Dotyczy to zarówno źródła pochodzenia składników, sposobu przygotowania dań, wartości odżywczej, jak i bezpieczeństwa żywności. Stoi za tym chęć większego dbania o zdrowy tryb życia, i co za tym idzie – dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych.

Za słowami idą czyny. Aż 83% ankietowanych zwraca uwagę na to, aby dieta była bogata w witaminy, a prawie 70% – czy jest bogata w lekkie, naturalne i świeże produkty. Dodatkowo, aż 78% ankietowanych deklaruje, że wybraliby lokal gastronomiczny, w którym dostępne są informacje o pochodzeniu składników posiłku.

Respondenci zapytani o to, jakie informacje są dla nich najważniejsze, wskazali zawartość tłuszczu, kalorii i dodatków do żywności, szczególnie konserwantów. Dla Polaków najistotniejsze są dane na takie tematy, jak kaloryczność, zawartość tłuszczu, konserwantów, barwników, cukru i węglowodanów. Zapewne największą uwagę na to zwracają osoby będące na diecie, np. diecie Dukana.

Jednak we wszystkich badanych krajach widoczna jest potrzeba dostarczania konsumentom większej ilości informacji żywieniowych w sytuacji, kiedy jedzą poza domem. Największe zapotrzebowanie na tego typu dane zgłaszane jest w Chinach (95% badanych). Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi również, że dostęp do szczegółowych danych ułatwiłby dokonywanie zdrowszych wyborów. Nieco bardziej sceptyczni w tej kwestii są jedynie Niemcy – tylko 49% badanych twierdzi, że większa ilość informacji wpłynęłaby na to, co zamówią w czasie posiłku poza domem.

[nggallery id=84]

Źródło: materiały prasowe Unilever Food Solutions

Komentarze: 1

  • Skowytka

Właściwie nie tylko jedzenie jest dla mnie ważne. Jeżeli w lokalu gra zbyt głośna muzyka, na pewno ponownie go nie odwiedzę. Może innym to pasuje, dlatego nie proszę o jej ściszenie. Co dalej.. Obsługa. Miło jest, gdy kelnerka/kelner uśmiecha się. Gdy tego nie robi, to czasem mam wrażenie, że obsługuje mnie na „odwal się”.

Nie można dodawać nowych komentarzy.