Mleczne bułeczki dyniowe

Czas zacząć korzystać z uroków jesieni, w tym ze wspaniałych warzyw i owoców, a wśród nich ta najważniejsza: dynia. Dynię wprost uwielbiam! Dla moich dzieci zawsze piekę jesienią mleczne bułeczki dyniowe. Są krąglutkie, puszyste i mają ten niepowtarzalny cudowny, żółty kolor. Musisz ich koniecznie spróbować!

Pamiętam kiedy wiele, wiele lat temu próbowałam zupy dyniowej. Przyznaję, że wtedy zupełnie mi nie smakowała. Dopiero po jakimś czasie, spędzonym głównie na dopieszczaniu przepisu osiągnęłam właściwy efekt. Potem dynia na dobre zagościła w mojej kuchni, a wraz z nią dyniowe wypieki.

Dzisiejsze bułeczki to jeden z prostszych przepisów, więc upieczesz je bez problemu nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowym pieczywem. Żeby było jeszcze ciekawiej, moje bułeczki możesz zrobić na kilka sposobów. Pozwól, że podpowiem Ci kilka wariantów :)

Klasyczne, takie jak widzisz na zdjęciach, to mięciutkie, lekko żółte bułki, które są idealne na śniadanie, kolację, czy do zapakowania na wynos.

Możesz też bardzo prosto przygotować je w wersji deserowej. Wystarczy, że po upieczeniu polejesz bułeczki słodkim lukrem lub oprószysz je cukrem pudrem. Moim zdaniem takie połączenie sprawdza się wyśmienicie! Dodatkowo na etapie formowania bułeczek możesz jeszcze dodać do środka odrobinę konfitury – otrzymasz wtedy nieziemsko apetyczne bułeczki ze słodkim nadzieniem, mniam!

Ja do przygotowania swoich bułeczek wykorzystałam Mleko łowickie 3,2% w nowym opakowaniu z wygodną nakrętką, są dzięki temu fantastycznie maślane w smaku.

Mleczne bułeczki dyniowe, ja do przepisu użyłam Mleka łowickiego w nowym opakowaniu
Mleczne bułeczki dyniowe, ja do przepisu użyłam Mleka łowickiego w nowym opakowaniu
Bułeczki dyniowe z mojego przepisu są niesamowicie miękkie
Bułeczki dyniowe z mojego przepisu są niesamowicie miękkie
Bułeczki po wyjęciu z piekarnika prezentują się idealnie
Bułeczki po wyjęciu z piekarnika prezentują się idealnie

Co zrobić z opakowaniem kartonowym po mleku?

Jak widzisz, użyte przeze mnie Mleko łowickie jest sprzedawane w opakowaniu kartonowym Tetra Pak. Taki karton składa się z trzech materiałów: jest to oczywiście przede wszystkim papier, a oprócz niego chroniąca przed wilgocią warstwa folii polietylenowej i jeszcze cieńsza warstwa folii aluminiowej. Ta ostatnia chroni zawartość kartonu przed tlenem oraz światłem i jest stosowana w opakowaniach aseptycznych na spożywcze produkty płynne (czyli właśnie na przykład mleko).

Tego typu opakowania towarzyszą nam już od wielu lat. Da się je poddawać recyklingowi, dlatego tak ważne jest, aby takie opakowanie (także te z nakrętką!) po zużyciu zgnieść i wyrzucić do żółtego pojemnika na śmieci.

Dzięki temu zużyte opakowanie trafi do przetwórni odpadów, gdzie zostanie przemielone na masę i wymieszane w wodą. Podczas intensywnego mieszania z masy odkłada się papierowa pulpa, oddzielona od warstw plastiku i aluminium. Powstaną z nich potem nowe produkty papierowe (np. pudełka na pizzę) i plastikowe (np. meble ogrodowe).

Dlatego pamiętaj: zużyte opakowanie Tetra Pak zawsze zgniataj i wyrzucaj do żółtego pojemnika na śmieci.

Kartonowe opakowanie Tetra Pak
Kartonowe opakowanie Tetra Pak
Bułeczki możesz podać z marmoladą
Bułeczki możesz podać z marmoladą

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowuję ciasto drożdżowe, czyli wszystkie składniki umieszczam w misce. Jeśli używasz drożdży świeżych, to najpierw rozpuść je w mleku. Za to suche możesz dodać bezpośrednio z innymi składnikami do miski.

Krok 2. Mieszam, a potem wyrabiam. Ciasto musi być elastyczne.

Krok 3. Odstawiam ciasto aby wyrosło na ok. 1-1,5 godziny. Ważny jest efekt, a nie czas, czyli musi podwoić swoją objętość.

Krok 4. Tutaj wyrośnięte ciasto. Wyjmuję, dzielę na kawałki (6-8).

Krok 5. Formuję bułeczki (ok. 6-8 szt) i odstawiam na 15-20 minut, by podrosły.

Krok 6. Smaruję mlekiem. A następnie piekę 15 minut w 180C. Smacznego!

*Wpis powstał we współpracy z Tetra Pak i OSM Łowicz.

16 października 2018 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.