Lukier plastyczny do tortów

Lukier plastyczny jest idealny do ozdabiania wszelkiego rodzaju tortów. Za jego pomocą można tworzyć torty w stylu angielskim. Czasem lukier plastyczny mylony jest z masą marcepanową, bo w smaku są podobne, z tą tylko różnicą, że masa marcepanowa zawiera migdały i nie jest całkowicie biała. Przepis znalazłam na którejś z zagranicznych stron i go udoskonaliłam. Moim zdaniem jest strzałem w dziesiątkę.

Lukier plastyczny można dowolnie barwić, dodając barwniki albo syropy owocowe. Wszystkie torty robią furorę. Trzeba tylko pamiętać, że na krem nie może być wykorzystana bita śmietana, bo rozpuści masę. Najlepsze są kremy oparte na maśle. Polecam Wam również masę z pianek, która jest prostsza, chociaż trochę droższa.

Takim lukrem plastycznym możecie obłożyć nie tylko torty, ale także różne ciasta (np. ciasto marchewkowe) lub przygotować mniejsze dekoracje, nawet na murzynka. A jeśli szukacie lukru do dekoracji babeczek (cupcake), to skorzystajcie ze specjalnego lukru maślanego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do szklanki nalewam ok. 50 ml gorącej wody.

Krok 2. Do gorącej wody dodaję żelatynę i dokładnie mieszam, aż się rozpuści. Następnie dodaję glukozę i też mieszam.

Krok 3. Na stolnicę wysypuję trochę cukru pudru (tak ze 3 szklanki) i wlewam powoli żelatynę. Mieszam, a jak już złapie troszkę cukru pudru, to zaczynam zagniatać. Gniotę, dosypując puder.

Krok 4. Masa bez problemu wchłonie cały przygotowany cukier puder (a przynajmniej powinna, dlatego cukier należy dodawać partiami). Gotową masę możecie barwić barwnikami spożywczymi. Masę wałkuje się najlepiej na blacie posmarowanym lekko olejem. Drugi sposób to wałkowanie na blacie omączonym np. mąką ziemniaczaną, ale moim zdaniem lepszy jest sposób z olejem. Niewykorzystaną masę możecie trzymać w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym w lodówce i wykorzystać przy kolejnej okazji (po prostu trzeba ją ogrzać w dłoniach przed ponownym użyciem (dopisek: to jak z plasteliną/modeliną, trzeba lukier ugrzać i wyrobić na nowo, by był plastyczny)).

Uwagi na temat lukru plastycznego

Są to uwagi dopisane w czerwcu 2010 roku, wszystko to wyszło w komentarzach, więc są to po części odpowiedzi na Wasze pytania :)

1. Bez glukozy nie wyjdzie. Glukoza jest potrzebna, inaczej masa się kruszy i wcale nie jest plastyczna – przynajmniej mi tak wyszło :) Glukozę można kupić w każdym sklepie, zazwyczaj jest w opakowaniu jak galaretka i stoi niedaleko cukru.

2. Masa szybko wysycha, nieużywany kawałek najlepiej zawinąć w przezroczystą folię lub wilgotną szmatkę.

3. Cukier puder dodajemy stopniowo!!! nigdy cały naraz, stopniowo. Może się okazać, że wystarczy go mniej troszkę lub więcej

4. Lukier plastyczny najlepiej wałkować na blacie posmarowanym np. olejem, nie zostawia smug i nie przyczepia się. Można też smarować na blacie posypanym mąką ziemniaczaną lub cukrem pudrem, ale szczególnie przy kolorowych lukrach to odradzam, bo potem trzeba strzepywać ewentualne plamki i w ogóle ;)

5. Ja lukier po wałkowaniu ostrożnie przenoszę, najlepiej wsunąć całe ręce nie tylko dłonie i na nich przenieść lukier na tort.

6. Lukier plastyczny najlepiej położyć na tort posmarowany kremem, można i bezpośrednio na biszkopt, ale nie zespoli się z resztą i brzydko będzie podczas krojenia, dlatego cały tort trzeba posmarować kremem równo i na to dopiero lukier.

7. Do lukru możecie dodać odrobinę masła lub margaryny, wtedy lukier jest odrobinę bardziej plastyczny, polecam to szczególnie jeśli lukier Wam lekko podeschnie.

8. Jeśli lukier się zaczął kruszyć (a na pewno daliście glukozę) to wtedy najlepiej dodać troszkę masła lub troszkę oleju i wilgotnymi dłońmi zagnieść lukier. Czasem wystarczy samymi wilgotnymi łapkami, ale dodatek tłuszczu sprawi, że dłużej będzie plastyczny ten lukier.

9. Tę masę plastyczną można trzymać w szafce, przed kolejnym razem trzeba ją mocno rozgrzać w dłoniach i jest to dość trudne ;-) Dlatego do lodówki polecam chować tylko gotowe ozdoby a lukier robić przed wykorzystaniem. Jeśli chcecie dłużej przechowywać to lepszy będzie masa z pianek.

10. Tak masa jest jadalna :) jest słodka, bo to w 90% cukier puder, jak komuś nie posmakuje to może odłożyć na talerzyku, daje jednak świetne efekty wizualne :)

11. Najlepiej używać kremu na bazie masła lub masła z budyniem (uwaga! z komentarzy wynika, że przy cieńszym rozwałkowaniu lukru budyń potrafi lekko rozpuścić masę, więc lepiej zrobić krem na bazie masła).

12. Bita śmietana rozpuszcza lukier, staje się on miękki, nie płynie, ale już po dobie mógłby wyglądać nieciekawie. Najlepsze są kremy na bazie masła..

Polecam też filmik z przygotowanie tortu ślubnego, tam starałam się ładnie wszystko pokazać :)

13.Do babeczek, cupcake, muffin najlepszy jest inny lukier, również rewelacyjny, wiem, że na 100% Wam się spodoba, to lukier maślany.

14. Wiele osób uważa, że prostsza jest masa z pianek, moim zdaniem na pewno mniej obsycha podczas wyrabiania.

15. Lukier można barwić zarówno przed zrobienie dodając barwnik do żelatyny, jak i do gotowego lukru (wystarczy kropelka wody w przypadku tych w proszku), poczytajcie o barwnikach.

16. Ozdoby, figurki, wzorki najłatwiej przykleić na lukier z białek lub jedną roztopioną piankę jojo, która jest świetnym klejem.

10 lipca 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.