Kulebiak to danie znane zarówno w kuchni rosyjskiej, jak i w polskiej. Kiedy na "liście życzeń" pojawiła się prośba o przepis na kulebiaka, wydało mi się to całkiem prostym zadaniem. Po chwili jednak zdecydowaliśmy się sięgnąć do źródeł i zrobić takiego prawdziwego kulebiaka. Znalezienie przepisu na tradycyjnego rosyjskiego kulebiaka okazało się już nie lada wyzwaniem, bo w każdym regionie robi się to danie inaczej.
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Nasz kulebiak rosyjski zrobiony jest ze świetnego ciasta drożdżowego, a nadziany kapustą. Wcale nie kiszoną, lecz świeżą, po prostu duszoną. Efekt znakomity. Przepis znaleźliśmy na rosyjskiej stronie Поварёнок.ру i okazał się super. Wcześniej jadłam kulebiaki nadziane kiszoną kapustą, często też grzybkami, a tym razem kulebiak ze zwykłą kapustą.
Jak smakuje kulebiak rosyjski? Oryginalnie. Pomijając ciasto, które jest dość klasyczne i smaczne, to farsz ma delikatny, nie kwaskowaty, taki słodkawy (o ile kapusta może być słodka ;-), po prostu inny. Dla mnie to fantastyczna wariacja na temat kulebiaka. Oczywiście, możecie nadziać go kapustą kiszoną, ale myślę, że warto czasem zaskoczyć gości i samych siebie, serwując coś innego. Polecam, szczególnie jako dodatek do czerwonego barszczu. Smacznego.
Kulebiak rosyjski krok po kroku
- czas: ok. 2 h
- liczba porcji: 1 kulebiak, dla 4 osób
Składniki:
- ok. 2,5 szklanki mąki
- 200 ml mleka
- 40 g rozpuszczonego masła
- 3 łyżki oleju
- 2 jajka (jedno do ciasta i jedno do farszu)
- 15 g drożdży świeżych lub 7 g suchych
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łebka kapusty białej
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz do smaku
Krok 1: Kapustę kroję w paski, a potem w jeszcze mniejsze kawałki. Ważne, by wyciąć z niej ten sztywny "głąb", bo on potrafi być bardziej gorzki. Czyli twardą część ze środka wycinam.
Krok 2: Cebulę siekam. Na patelni rozpuszczam 2 łyżki masła i wrzucam cebulę. Podsmażam.
Krok 3: Po chwili wrzucam kapustę. Chwilkę podsmażam, po czym zmniejszam ogień i duszę. Proponuję dolać około 1/3 szklanki wody. Trzeba uważać, by się nie przypaliła. Kapusta powinna ściemnieć, gdzieniegdzie się przyrumienić. Powinna być tak jakby "szklista". Mi zajęło to około 20 minut. Co jakiś czas mieszałam.
Krok 4: Podczas gdy kapusta jest na patelni, robię ciasto. Drożdże rozpuszczam w mleku, dodaję cukier. Mieszam i odstawiam na chwilkę.
Krok 5: Odmierzam mąkę. Jajko (jedno) roztrzepuję w miseczce i staram się 3/4 wlać do ciasta, a resztę zostawiam, by na koniec wykorzystać do smarowania przed pieczeniem. Jeśli Wam wpadnie całe rozkłócone jajko, to trudno. Do miski dodaję też rozrobione w mleku drożdże, rozpuszczone masło i sól. Mieszam.
Krok 6: Na omączony blat przekładam zawartość miski. Zagniatam, aż będzie gładkie. Nie może być zbyt suche. Jeśli zauważycie, że jest suche, dodajcie łyżeczkę mleka lub zagniećcie je wilgotnymi dłońmi.
Krok 7: Ciasto formuję w kule, smaruję delikatnie olejem i wkładam do miski. Przykrywam ściereczką i odstawiam na 1 h, by wyrosło.
Krok 8: Na zdjęciu kapusta po duszeniu. Doprawiam solą i pieprzem. Wbijam jajko i mieszam całość, aż fragmenty jajka się zetną. Wtedy zdejmuję z ognia i odstawiam, by przestygło.
Krok 9: Wyrośnięte ciasto wyjmuję z miski.
Krok 10: Wałkuję na prostokąt, nie może być zbyt cienko! Odcinam sobie kawałek ciasta na późniejszy "wzorek".
Krok 11: Układam farsz. Zostawiam około 1–2 cm odstępu od krawędzi.
Krok 12: Składam jak kopertę na 3, podwijam brzegi i układam łączeniem do dołu. Ja kładę na papierze do pieczenia. Robię dekoracje z odciętych fragmentów, np. jakieś warkoczyki czy paseczki. Przykrywam ściereczką na 15–20 minut, by troszkę podrosło.
Krok 13: Po tym czasie smaruję całość pozostawioną częścią jajka. Jeśli Wam wpadło całe, to posmarujcie mlekiem. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika, piekę około 35–40 minut (aż powierzchnia będzie rumiana). Ja piekę z dolnym grzaniem, czyli jak klasyczny gazowy piecyk. Może być też termoobieg.
Komentarze: 28
dziękuje bardzo, za kilka dni zdam relacje jak wyszło
Świetne masz przepisy, szkoda, że tak mało osób wie o tym kanale. Jest na prawdę godny polecenia. A na kulebiak szukałam dobrego przepisu od dłuższego czasu. Dzięki;-)
Chciałabym pochwalić się swoich kulebiaczkiem- naprawdę świetny w smaku! Nigdy nie lubiłam połączenia kapusty z grzybami, ale dzięki Wam zakochałam się w tym smaku :))))
P.S. Zamieszczam zdjęcie kulebiaka przed upieczeniem, ponieważ zapomniałam zrobić „dziurek” i po prostu pękł mi podczas pieczenia
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads/2010/11/Zdjęcie0116.jpg[/img]
Moja mama piekła kulebiak okrągły i kroiła w kliny tak jak pizzę. Nadzienie było rózne: ziemniaki z kapustą kiszoną i cebulką, kapusta z grzybami, ziemniaki
z cebulką.
Nareszcie porządny przepis! Teraz łątwiej znależć „kulebiak” robiony z gotowej pizzy lub ciasta francuskiego fujjjj!A ty przypomniałąś mi smak dzieciństwa. Mniam
Super przepis – zrobiłam go na Boże Narodzenie z dodatkiem pieczarek i oczywiście jedliśmy z barszczykiem, a dziś będę do znowu piekła – mniam!
Super, ze udostępniliscie ten przepis. Kulebiak PALCE LIZAĆ!!! Smakował nam, oraz naszym gościom:) z pewnością spróbuje innych przepisów.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję:)
malowane paznokcie przy wyrabianiu ciasta? jestem na nie… lakier odpryskuje.
Po drugie, ciasto drożdżowe po wyrośnięciu trzeba jeszcze raz zagnieść żeby wybić z niego powietrze,
Może ma manicure permanentny, tego nie wiesz. Ale nawet gdyby miała zwykły to i tak tego jeść nie będziesz więc w czym problem. Nie rozumiem takich komentarzy. A co do ciasta- masz rację, ale przecież go wałkuje, to chyba nadmiar powietrza uszedł (tak mi się wydaję). Pozdro
Świetna piosenka i ten kulebiak rosyjski pozdrawiam;-))
nigdy nie jadłem, a jestem zbyt leniwy, żeby sobie zrobić :)
Przepis wypróbuję na święta, do barszczyku. Ciekawa alternatywa dla uszek.
smakowite
Обычный пирог с капустой, только очень примитивный, капусту не жарить, а долго тушить надо накрыв крышкой.
Ni tak on i tuszytcja a widok potichu
zmyj lakier z paznokci i przyłóż się do warkoczy, bardzo niestaranne wykonanie.
świetny przepis, muszę przyznać, że jako drożdżówka smakuje jeszcze lepiej (zamiast kapusty dałam drzem truskawkowy i jabłka).
porażka!!!..lakier na paznokciach..fuj !
Czesc. Dzieki za super przepisy. Odkrylam Wasza strone niedawno i od tego czasu jestem tu codziennie. Mam pytanie jak duzy prostokat rozwalkowalas?
swietny przepis, zwykle mam pecha do ciasta drozdzowego, kulebiak wyszedl super i jest przepyszny :))
przepis wypróbowałam – bardzo smaczny kulebiak:).
Już drugi raz go robię. Pierwszy zginął jak kamfora. Super przepis.
Od kilku lat robię na święta kulebiak – własnie z tego Twojego przepisu. Jest moją ulubioną potrawą świąteczną, co więcej, ma wielu fanów i znika z wigilijnego stołu bardzo szybko! Dekorację zazwyczaj pozostawiam dzieciom, więc mamy świetne ‚fantazyjne’ warkocze ;) Pozdrawiam i bardzo dziękuję za ten przepis – z Twoimi wskazówkami bardzo łatwo jest go upiec!
Pyszne, robie drugi raz ! Dziekuje.
Nie można dodawać nowych komentarzy.
28