Kolorowa marchewka – odmiany marchwi


Jakie są odmiany marchewki i czy wszystkie kolorowe marchewki smakują tak samo? Dla urozmaicenia dań warto zainteresować się kolorowymi marchewkami. I spokojnie, wcale nie są sztuczne, nie musicie panikować. Ot zaskoczę was, że kiedyś nie było marchewki pomarańczowej. Pierwsza była marchew... czarna!

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

100 g marchewki to raptem 41 kalorii, a jedna marchewka waży zaledwie 50-60 g. Ja marchewki uwielbiam, szczególnie z różnymi dipami. Podjadam z hummusem, ale też ajwarem czy pastą z bakłażanów lub dyni. Jeśli nie próbowaliście - polecam.

Frytki z marchewki w kolorze żółtym i fioletowym
Frytki z marchewki w kolorze żółtym i fioletowym

Skąd tyle kolorów marchewek

Ale marchew to nie tylko kolor pomarańczowy. Ale też inne np. żółty, biały czy fioletowy.

Przyznam wam, że im dłużej czytam o odmianach marchwi tym mam większy mętlik. Czasem znajdziecie informację, że najstarszą marchewką była marchew fioletową, wywodzi się ona z Azji i dopiero potem w Holandii wyhodowana została marchew w pięknym kolorze pomarańczowym. Swoją drogą marchew fioletowa, czarna, marchew pierwotna, purple carrot - te nazwy przewijają się zamiennie.

Inne źródła mówią, że to marchew biała jest tą najstarszą, wywodzi się z Ameryki i zwana jest dziką marchwią. Pozwólcie, że nie będę wgłębiać się tak bardzo w historię, lecz skupię się na smaku.

Odmiany marchewki

Odmian marchewek jest więcej, ale często są one pochodnymi kolorów, które wam opisuję dzisiaj. Są czasem bardziej kremowe czy czerwone, różnią się też kształtem. Dzisiaj jednak opiszę wam te, które kupuję bez problemu na bazarkach lub od okolicznych rolników.

Marchew pomarańczowa

Marchew zwyczajna. Ma najwięcej karotenu. Mi najbardziej pasuje jej smak albo jestem najbardziej do niego przyzwyczajona :) Słodka, chrupiąca, idealna. Nadaje się i do chrupania i do ciasta marchewkowego i jako baza zup. Uwielbiam też w formie frytek.

Marchew pomarańczowa, tutaj baby, czyli malutkie marcheweczki
Marchew pomarańczowa, tutaj baby, czyli malutkie marcheweczki

Marchew fioletowa

Marchew pierwotna, czarna. Ma piękny kolor, zarówno z zewnątrz, jak i w środku jest cudownie fioletowa. Moim zdaniem jest odrobinę mniej słodka niż pomarańczowa, za to fantastycznie smakuje grillowana, w formie sałatek czy frytek. Ma najwięcej antyoksydantów. Zerknijcie na zupę fioletową.

Marchew pierwotna zwana fioletową
Marchew pierwotna zwana fioletową

Marchew biała

Dzika marchew. Jej smak jest dla mnie gorzki, cierpki i bardziej wyrazisty niż wcześniej opisywanych odmian. Dobra do zup, mniej mi pasuje jako taka "podjadajka".

Marchew biała, charakterystyczne są jej lekko zielonkawe łączenia z natką
Marchew biała, charakterystyczne są jej lekko zielonkawe łączenia z natką

Marchew żółta

Najbardziej przypomina mi pomarańczową, słodka, delikatna, chrupiąca. Pasuje mi do wszystkiego. Często używam jako urozmaicenie np. danie z woka na szybko. Dzięki różnym kolorów danie jest bardziej apetyczne :)

Marchew żółta
Marchew żółta

Jestem ciekawa jakie marchewki wam smakują, czy mieliście okazję jeść inne rodzaje marchwi?

Paulina Stępień

kotlet.tv

Komentarze: 13

 • Alina Bloch

Co raz więcej widzę te marchewki na rynku , czy nawet w sklepie i tak się czasami zastanawiam czy kupić , czy nie , no i który kolor , dzięki za informacje

 • Klaudia Stawiszyńska

Czytałam w którejś z naukowych gazet, że pierwotnie marchewka miała czarny kolor, a pomarańczowa odmiana powstała później ☺ ale nigdy nie próbowałam tych innych 😉

 • kotlet.tv

Dokładnie tak, najpierw czarna i ona jest moim zdaniem bardzo dobra :)

 • Klaudia Stawiszyńska

Muszę zatem spróbować ☺

 • Wiera Be

No właśnie. To ta pomarańczowa była zmodyfikowana pod względem koloru ;-)

 • Weronika Żegleń-Malska

W tym roku takie mam

 • kotlet.tv

Z własnego ogrodu??

 • Weronika Żegleń-Malska

Tak, nasionka kupione w bricomarche. Te marchewki akurat w rosole wylądowały 😊

 • kotlet.tv

świetna sprawa, muszę chyba też zasadzić, może da radę na balkonie :)

 • Weronika Żegleń-Malska

Zawsze można spróbować zasadzić, a nóż coś z tego wyrośnie 😉

 • Marlena Greń

Też mam takie marchewki :) posiałam nasionka, a tu proszę kolorowo i pysznie :P moja córka nawet zaczęła jeść marchewki

 • Żaneta Kwaśniak

Moje miasto jest ubogie w marchewki :/ tylko czerwona na stołach

Nie można dodawać nowych komentarzy.