Jak lepić pierogi

Zebrałam w jednym miejscu wszystko, co musicie wiedzieć o robieniu pierogów. Przygotowanie pierogów nie jest trudne, a może nasz krótki przewodnik zachęci Was do zrobienia własnych. Mam kilka sposobów na ciasto pierogowe, ulubione farsze do pierogów i sposoby lepienia pierogów. Jeśli Wy macie swoje własne, to koniecznie się nimi podzielcie. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ze składników na ciasto zagniatam elastyczną kulę. Warto na 10–20 minut zawinąć w folię i odłożyć. Dopiero potem wałkuję na omączonym blacie.

Krok 2. Im cieniej rozwałkowane, tym lepiej. Wycinam przy pomocy szklanki kółka.

Krok 3. Na każde kółko kładę farsz i potem zlepiam brzegi, a następnie robię falbanki.

Krok 4. Pierogi zlepione warto położyć na szmatce lub suchym, lekko posypanym mąką blacie, by się nie przykleiły.

Krok 5. Partiami wrzucam do wrzącej osolonej wody i gotuję ok. 4–6 minut od ponownego zawrzenia wody. Możecie podawać prosto z wody lub podsmażone. Smacznego.

Ciasto na pierogi

Przepisów na pierogowe ciasto jest bardzo dużo, ja najczęściej korzystam z dwóch. Jeden to tylko mąka + woda, a drugi to mąka + woda + jajka. Jajka w różnych proporcjach, ale mówiąc w skrócie, jedno z ciast jest bez jajek, a drugie z jajkami. I do nich wprowadzam różne modyfikacje.

Ciasto z mąki i wody jest łatwiejsze, w dotyku bardzo elastyczne, bez problemów się wałkuje. Ważne, by dodana woda była bardzo ciepła, wręcz gorąca, wtedy pierogi nie będą twarde. Świetnie nadaje się do podsmażanych pierogów, takich jak pierogi z kapustą i grzybami.

składniki:

  • 3 szklanki mąki z górką
  • 1 szklanka wrzątku
  • 1/2 łyżeczki soli

Ciasto z mąki, wody i jajek jest miłe w dotyku, można je bardzo cienko rozwałkować i się nie rwie. Po ugotowaniu takie pierogi się nie sklejają. Z tym ciastem robiłam na przykład pierogi z bryndzą.

składniki:

  • 3 szklanki mąki
  • 1 jajko
  • ok. 1/2–2/3 szklanki wody
  • szczypta soli

Świetnym dodatkiem do ciasta pierogowego jest gałka muszkatołowa, radzę dodać pół łyżeczki startej gałki, by podkreślić smak ciasta na pierogi.

Jeśli chodzi o ciasto, to możecie też robić ciasto z innych rodzajów mąki. Polecam pierogi z mąki żytniej albo pszennej razowej. Zobaczcie żytnie pierogi z bryndzą. Takie pierogi są bardziej sycące, ale uprzedzam, że ciasto nie jest tak elastyczne, jak w przypadku mąki pszennej jasnej.

Do ciasta na pierogi możecie dodawać również zioła, zarówno świeże, jak i suszone. Możecie też dodać sok z buraczków albo szpinak, w ten sposób zabarwicie pierogi na ładny kolor. Takie barwione pierogi wyglądają ładnie i ciekawie smakują. Przykład to zielone ravioli ze szpinakiem.

Lepienie pierogów

Najłatwiej zobaczyć na filmie, jak lepię pierogi. Pokazałam kilka przykładów – moje ulubione falbanki, warkoczyk, a także lepienie uszek czy ravioli.

Chętnie poznam też Wasze sposoby na lepienie pierogów.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju „maszyny” i pomocne urządzenia, to żadna mi nie podpasowała. Za każdym razem zlepienie jednego pieroga zajmowało więcej czasu, wchodziło mniej farszu albo ciasto lepiło się do pierogownicy, a nie samo do siebie.

Farsz do pierogów

To lista przepisów na pierogi, są tutaj zwykłe i drożdżowe, z farszem wytrawnym, a także słodkim, jak ulubione pierogi z jagodami i truskawkami.

20 grudnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.