Przepyszne ciasto na bazie kaszy jaglanej, jaglany jabłecznik. Bez jajek, bez mleka, bez mąki. Zdrowe, smaczne i sycące. Znika niesamowicie szybko, chętnie jedzą je również dzieci, jest po prostu świetne. Robiłam kilka podejść pod to ciasto, by wyszło idealnie i by Wam nie sprawiło problemu, w końcu dopracowałam recepturę na jaglany jabłecznik, więc do dzieła!
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Wiem, że często ciasta jaglane sprawiają Wam jakieś problemy, tym razem klasyczna forma tortowa, proste składniki i jeszcze zdrowo :) Z innych moich jaglanych ciast polecam murzynka na kaszy oraz babeczki bananowe. Smacznego.
Jaglany jabłecznik krok po kroku
- czas: ok. 1,5 godziny z pieczeniem
- liczba porcji: forma 22 cm lub foremka z przegródkami
Składniki:
- 180 g kaszy jaglanej + 250-300 ml wody
- 120 g cukru
- 1 jabłko
- 90 ml mleka migdałowego lub innego roślinnego
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 20 ml oleju
- 1 łyżeczka sody
- ok. 100 g suszonych daktyli, żurawiny
Moje porady:
- wykorzystałam mleko roślinne, ale nie ma przeciwwskazań by wybrać inne jak również to od krowy, jeśli ktoś chce
- ciasto sprawdzajcie zawsze patyczkiem, ale też pamiętajcie - tu nie ma nic surowego, więc nawet wilgotne ciasto nie spowoduje bólu brzucha :)
- cukier można zastąpić np. stewią
Krok 1: Kaszę zalewam wodą (te 250-300 ml wody) i dodaję szczyptę soli i gotuję aż kasza wchłonie płyn. Przekładam przestudzoną kaszę do miski, dodaję cukier, sodę, skrobię ziemniaczaną, mleko roślinne, olej i to miksuje bardzo dokładnie blenderem na gładki krem.
Krok 2: Dodaję pokrojone daktyle, żurawinę lub inne bakalie na które macie ochotę. Ścieram jabłko na tarce o grubych oczkach i dodaję do masy.
Krok 3: Przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika na ok. 1 godzinę i 10 minut. Sprawdzam patyczkiem - ma się nie oblepiać. Jeśli chcecie bardziej suche ciasto to po upieczeniu możecie je wstawić jeszcze na 20 minut, ale do góry spodem :) Ciasto dodatkowo stabilizuje się, jak wystygnie! Smacznego.


Komentarze: 87
ciekawe
Kolejne ciasto jaglane do wypróbowania <3 Murzynek wyszedł super!
To jajka są niezdrowe? :) Raczej te 120g cukru…
To jest opcja ciasta dla osób uczulonych na jajka, nabiał i gluten. Ciasto bez cukru raczej by nie miało racji bytu…
Zawsze można spróbować z miodem!
swietny przepis!
Po co ta zurawina bleh
Bartosz Wogórka ale to deser wiec słodkie musi być. Pewnie można zastąpić stevia etc
Robiłam murzynka i wyszedł super :) ale smak dla mnie bardzo specyficzny.
Jajka sa zdrowe….nie polaczone z cukrem :-)
może być zwykłe mleko ?? zamiast cukru morze być cukier brązowy ? Lub ksylitol ??
Z góry dziękuję za odpowiedź
zrobiłam właśnie z cukrem brązowym (innego nie miałam ;) ) i kolor ciasta jest ładniejszy, taki bardziej brązowy. A może to przez jabłka… nie wiem :)
Omg nie wiem co mi za morze w głowie …. ale może ma byc :)
Brzmi i wygląda fantastycznie! Ciężko znaleźć coś wegańskiego więc jestem zachwycona i muszę w najbliższym czasie przepis wypróbować :)
To nie jest ciasto wegańskie bo w przepisie są jaja.
O, mój błąd. Przepisy pomyliłam. Przepraszam :-)
A gdzie ta soda i mąka ziemniaczana? Jak nie dodam sody to coś się temu stanie? :)
No właśnie, kiedy dodać sodę i mąkę ziemniaczaną?
Hmmm, najlepiej po upieczeniu posypać
I ja mam pytanie kiedy dodać sodę i mąkę ziemniaczaną. W przepisie nic o tym nie pisze
Bardzo dziękuje za odpowiedź. W najblizszym czasie spróbuje zrobić ten jabłecznik. Jestem raczkująca w tych sprawach, ale z Twoimi wyjaśnieniami na pewno sie uda.
Jestem mamą karmiącą 4 msc alergiczki, nie wiadomo na co więc wstępnie rezygnuje ze wszystkiego, co jest potencjalnie alergenne. Dziękuję Ci za tę stronę i zarazem gratuluję
a dlaczego mleko roślinne?
może być każde inne mleko, nawet krowie
A czy mleko można zastąpić jogurtem, kefirem lub maślanką?
uwielbiam te stronke..same smakolyki jak i przemila osobka z delikatny glosikiem…(You tube-spr)pozdrawiam Ella
Dzięki Kotlet,pl nauczyłam się piec, choć nie wierzyłam, ze kiedyś to nastąpi. P.S. bardzo proszę o więcej przepisów bez użycia jajka, mleka – ogólnie nabiału. Ogólnie rewelacja.
Bardzo ciekawy przepis, muszę spróbować. Czy jest jakaś alternatywa dla rozdrobnienia kaszy jeżeli nie posiadam blendera?
Interesuje mnie również fakt czy kasza jaglana nie straci swoich właściwości odżywczych po dodatkowej obróbce technicznej i później termicznej? Zastanawiało mnie to już przy czytaniu przepisu na murzynka z kaszy jaglanej…
Pozdrawiam!
Można dodać zwykłego mleka z kartonu ? Bo nie ukrywam, że te mleka sojowe i inne są troszkę drogie ;p
Tak, Paulina już odpowiadała na to pytanie w innym komentarzu. Mleko krowie też się nada.
Czy zamiast cukru można wykorzystać miód?
to gdzie ma być ta soda i skrobia? przystępuje do dziaLania.
na pewno spróbuję :)
skuszę się na upieczenie na 100%, murzynek jaglany REWELACJA!!!!
a ile ma kalorii :)?
soda mnie nie przekonuje nie lubie w swojej kuchni uzywac sody
Może to pytanie nie będzie związane z jabłecznikiem, ale gdzie kupujesz barwniki (te mokre i w proszku) ?
czy można użyć zwykłego mleka?
O matko…! Ile razy można odpowiadać na te same pytania??? Przeczytajcie komentarze Pauliny i innych użytkowników!
Paulina napisała:
„Moje porady
* wykorzystałam mleko roślinne, ale nie ma przeciwwskazań by wybrać inne jak również to od krowy, jeśli ktoś chce
* ciasto sprawdzajcie zawsze patyczkiem, ale też pamiętajcie – tu nie ma nic surowego, więc nawet wilgotne ciasto nie spowoduje bólu brzucha :)
* cukier można zastąpić np. stewią”
Skoro w przepisie jest podane jabłko więc na 99% wyjdzie z rabarbarem, jagodami, truskawkami a nawet z marchewką i z burakiem!
a czy z rabarbarem też takie wyjdzie?
żałuję, że nie mam w domu akurat kaszy jaglanej :) ale jutro na pewno zrobię :)
Upiekłam, spróbowałam i polecam!!!
Jak z kaszy jaglanej, to trzeba będzie wypróbować. Zapewne też będę musiała robić po raz drugi, jak z tym murzynkiem, tak wszystkim smakowało :-)
Ze względu na walkę z nałogiem z nieograniczonym podjadania (zwłaszcza słodyczy) zabrałam całe ciasto do pracy i urządziłam degustację ze szczególnym uwzględnieniem osoby, której córka nie może spożywać produktów zawierających gluten. Mimo iż jak zwykle moje ciasto ciut za bardzo się przypiekło wszystkim słodyczolubnym smakowało choć ktoś powiedział, że jest za słodkie. Dałam nieco mniej cukru bo 100 g ale widocznie daktyle dodane do ciasta spowodowały, że i tak było słodkie :-) Tak więc tym, którzy nie lubią bardzo słodkich wypieków radzę dać mniej cukru i/lub nie dodawać daktyli :-)
Właśnie takiego przepisu szukałam! Dzięki ;)
A ile suszonych zmielonych liści stewii dodać żeby odpowiadało to tym 120 g cukru?
czy można dać więcej jabłek? 1 jabłko w jabłeczniku to jakoś tak za mało się wydaje :)
Przyłączam się do pytania. Chciałabym dzisiaj upiec :)
Super przepis. Będę dziś robić :)!!!
jaglany jabłecznik mnie nie zachwycił, ale to pierwszy przepis z Twojej strony,który nie przypadł mi do gustu :)
Dzisiaj zrobiłam sypaną szarlotkę, pomimo tego, że nie lubię dwa razy robić tego samego ciasta to do niej wracam bardzo często :)
Dziękuję za to, że jesteś, dzięki Tobie gotowanie jest fajne :)
Pozdrawiam
O, mój błąd. Przepisy mi sie pomyliły. Przepraszam:-)
Zrobię pewnie dzisiaj, ale z dwudziestoma gramami cukru :) Wczoraj zrobiłam murzynka z 50g cukru i nie jest ani za gorzki, ani za słodki – w sam raz :)
Paulinko, napisałaś, ze można cukier zamienić na stewię. Stewię zazwyczaj można kupić zmieszaną z wypelniaczami. Ja jednak mam czystą stewię, co oznacza, ze zamiast np. szklanki produktu dodam tylko szczyptę. Czy to ma znaczenie?
Czy może być forma ceramiczna taka do tarty, wyjdzie mi?
Poradziłam sobie. Coś mi jednak nie wyszło i mi te ciasto nie smakuje. Ma przedziwny posmak i obawiam się, że zepsułam je mlekiem, dałam kokosowe, bo migdałowego nie mogę, do tego stewia, która również dodaje potrawom specyficznego smaku. Wszystkie Pani jaglane ciasta wychodzą mi elegancko, ale w wersjach z mlekiem krowim i jajkiem, bez niestety nie smakują już tak fajnie, a muszę teraz unikać tych dodatków. Pozdrawiam
Mi wyszedł okropny. Nikt nawet córka co wszystko zjazdach nie chciała jeść… W sumie to pierwszy przepis na kotlet tv który nie jest udany…
Upieklam dzisiaj ten jabłecznik tylko zrobiłam w formie keksowej silikonowej i wyszedł mi ciemny.Składniki dałąm takie jak są w przepisie
180g kaszy jaglanej to ile jeszt po ugotowaniu mniej wiecej? Jak nie w gramach to moze chociaz w szklankach? Zazwyczaj gotuje wiecej kaszy jaglanej i uzywam ja do roznych celow… i teraz nie wiem jak przeliczyc sucha kasze na ugotowana;)
witajcie, podpowiedzcie mi czy zamiast skrobii ziemniaczanej można wykorzystać kukurydzianą
Dzisiaj upiekłam jabłecznik jaglany. Jest bardzo smaczny. Tradycyjnie dałam mniej cukru ale za to dodałam cynamonu bo lubię (a z jabłkiem szczególnie) i na wierzch płatki migdałowe (jak w murzynku :)). Piekłam dłużej i w keksówce a nie w formie tortowej. Ciasto wyszło ciemne i odpowiednio wilgotne. Nie przypomina tego ze zdjęcia ale to nie ma dla mnie znaczenia. Na pewno jeszcze nie raz go upiekę.
Ile wychodzi juz ugotowanej kaszy? Bo mam przygotowaną wcześniej, ktora mi została z innego przepisu i nie wiem ile jej odmierzyć
Czy ta soda w przepisie to soda oczyszczona ?
o rany uwielbiam te przepisy, akurat gdy nie mam w domu jajek i jestem bezglutenowcem, który od stu lat nie jadł ciasta, tylko zamiast skrobii ziemniaczanej dam mąkę ryżową lub z cieciorki.
Dziekuje bardzo za ten przepis!!! Casto pycha!!
Totalny niewypał:-(
Bardzo pyszne ciasto! Proste,bardzo zdrowe i niedrogie. Super przepis!!! Właśnie upiekłam i zjedliśmy ze smakiem.
Dziękuję i pozdrawiam.
Piecze się :) Zobaczymy co z niego będzie :)
Ciasto wlasnie siedzi w piekarniku, wyglada pysznie, natomiast uwazam, ze te 120 g cukru to za duzo na 180g kaszy. Natsepny razem napewno dodam mniej. dzieki za przepis!
Hej, a co mozna zamiast skrobi ziemniacznej? Mozna pominac ( nie mogę skrobi)?
pyszne :) ja dałam suszone morele było mega słodkie, jak dla mnie, pokombinuje z innymi owocami ;)
Dis bede probowac ,bo ciekawe
Czy to ciasto powinno być wilgotne? Czy suche? I co zrobić żeby ładnie odchodziła od papieru do pieczenia, bo ciągle mi się przykleja i muszę odrywać i nie wygląda ładnie
Nie można dodawać nowych komentarzy.
87