Hamburgery kojarzą mi się z latem, z latem nad morzem. Wtedy smakują najlepiej, można objadać się nimi bezkarnie. My lubimy takie napakowane do granic możliwości, z dużą ilością dodatków, prażonej cebulki i majonezu. Takie, które trzeba jeść ostrożnie, by się nie ubrudzić... a nie jest to łatwe. Mówimy na nie pieszczotliwie "śmieciowe hamburgery", bo mają wszystkiego pełno. Ostatnio zachciało nam się hamburgerów.
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Zapraszam Was na prawdziwie hamburgerową ucztę. Pokazuję, jak zrobić bułeczki do hamburgerów i idealne (moim zdaniem) wołowe kotlety. Po prostu, jak przygotować pyszne, napchane domowe hamburgery. Te domowe są na pewno zdrowsze, a smakują równie dobrze. Phi! Smakują sto razy lepiej!
Można skorzystać też z gotowych, kupnych bułeczek, ale przygotowanie w domu nie jest trudne, a bułeczki są pyszne. Dokładny przepis na bułeczki hamburgerowe też jest, a poniżej podaję wersję troszkę skróconą. Jeśli chodzi o bułeczki, to przed podaniem proponuję je lekko podgrzać, wtedy całość jest jeszcze lepsza. Smacznego!
Hamburgery krok po kroku
- czas: ok. 2 h, bo bułki to ok. 2 h, ale podczas ich wyrastania (1 h) można smażyć kotlety
- liczba porcji: 6 hamburgerów
Składniki:
na 6 bułek:
- 340 g mąki pszennej
- 100 ml wody
- 100 ml mleka
- 1 łyżeczka cukru
- 4 g drożdży suchych lub 8 g świeżych
- 1 łyżka masła (rozpuścić w garnuszku)
- 1 łyżeczka soli
- jajko do smarowania
- sezam do posypania
wypełnienie hamburgerów:
- 300 g mielonego mięsa wołowego
- jajko
- 1 łyżka masła
- sól i pieprz
- oliwa lub olej do smażenia
- 2–3 ogórki kiszone
- 1–2 pomidory
- sałata (np. sałata lodowa)
- dużo cebulki prażonej
- majonez
Moje porady:
- jak zrobić bułeczki hamburgerowe
Krok 1: Wszystkie składniki na bułki wrzucam do miski i mieszam. Jeśli używam świeżych drożdży, to po prostu wkruszam je do miski, jeśli suchych, to wsypuję. Pamiętajcie, by masło rozpuścić w garnuszku i wlać rozpuszczone. Wszystko mieszam, a potem przekładam na blat i wyrabiam. Można lekko podsypać mąką, ale ciasto bardzo ładnie się poddaje.
Krok 2: Przekładam do miski i odstawiam w ciepłe miejsce pod przykryciem na 1 h. Ja przykrywam miskę folią (nieszczelnie), a następnie szmatką i stawiam w ustronnym miejscu.
Krok 3: Wyjmuję ciasto z miski, chwilkę zagniatam i dzielę na 6 części – tyle, ile bułek. Formuję kulki, ja robię to tak, że brzegi zawijam do środka i zlepiam jak sakiewkę, dzięki temu wierzch bułeczek będzie pięknie równy. Następnie spłaszczam. Nie bójcie się spłaszczyć, one potem bardzo wyrosną. Przykrywam ściereczką i odstawiam na 40 minut, by wyrosły.
Krok 4: Piekarnik nagrzewam do 200°C. Wyrośnięte bułki jeszcze raz, tym razem już delikatnie, spłaszczam i smaruję rozkłóconym jajkiem, a następnie posypuję sezamem. Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę 15 minut. Zaraz po wyjęciu bułeczki mogę mieć sztywniejszy wierzch, ale nie przejmujcie się, chwilkę "odtajają" i będą bardzo mięciutkie. Jeśli upieczecie bułeczki na przykład dzień wcześniej, to kolejnego dnia możecie je szybciutko lekko podgrzać. W tym celu delikatnie kropię bułeczki wodą, wstawiam do gorącego piekarnika (nagrzanego do 150°C, ale może być i inna temperatura) i zostawiam na 1–2 minutki. Bułeczki będą znowu mięciutkie i ciepłe.
Krok 5: Mięso mielone umieszczam w misce i dodaję sól i pieprz (ja dodaję mniej więcej po 1/2 łyżeczki), wbijam jajko, dodaję 1 łyżkę mąki i mieszam.
Krok 6: Formuję kulki z mięsa, ja nabieram kopiastą łyżkę stołową. Kulki spłaszczam dokładnie na okrągłe "placuszki". Na patelnie wlewam olej lub oliwę i umieszczam kotleciki. Kotleciki mogą wydawać się wiotkie, ale nic a nic się nie rozpada.
Krok 7: Kotleciki smażę z obydwu stron. Następnie przebijam każdego widelcem, aby wypłynęła z środka woda. Uwaga, wtedy może delikatnie pryskać tłuszcz, więc dobrze zmniejszyć ogień.
Krok 8: Warzywa kroję na plasterki. Ciepłe bułki przekrawam na pół (najlepiej nie do końca, to łatwiej będzie je jeść). Wkładam do środka sałatę, ciepłe kotlety wołowe, ogórka, pomidora, dużo prażonej cebulki i majonez. Smacznego.
Komentarze: 42
wygląda smacznie…takie same robie na grila:)
Nikt nie skomentował, to ja skomentuję ;) Mianowicie te hamburgery były niesamowite, po prostu nic tylko otwierać mcdrive’a :P
Jakie to apetyczne, jutro zrobię domowego McPatka, moje chłopidełka będą zachwyceni!
PPPPPPPPPPPPYYYYYYYYYYYSZZZZZNE!!
Zrobiłam, było pyszne.
Trochę się zastanawiałąm do czego ta łyżka masła podana w proporcjach wypełnienia, ale obejrzałam filmik i wiem już, że to mąką.
Dziękuję, jesteście dla mnie, początkującej kucharki, wielką inspiracją i pomocą.
Suuuuper strona.
Pozdrawiam i proszę o więcej.
Co prawda nie przygotowywałem potrawy z konkretnie tego przepisu ale taka moja sugestia. Jeśli chodzi o bułeczki to radzę zrobić je z dwóch części i połączyć lekko spłaszczając przed pieczeniem. Przykładowo jeśli chcemy otrzymać 6 bułeczek to na początku dzielimy ciasto na 12 części a reszta bez zmian tak jak w przepisie.Moim zdaniem tak lepiej.Jeśli chodzi o kotleciki to można do mięsa dodać pietruszkę. Osobiście polecam. Smak naprawdę wyborny ;)
Paulinko sorki ze tak non stop pytam ale dzieki wam ucze sie gotowac lepiej hihi do rzeczy jesli chodzi o buleczki to jaka moge zastąpic mąke zeby nie robic z pszennej? chodzi mi konkretnie o zdrowsze bulki poniewaz sie odchudzam :0
haha dobre bez bulki hehe ale to juz nie to samo :)pozdrawiam
Paulino-im niższy typ, tym bardziej mąka ‚zakleja’ układ pokarmowy. Im mniej jest oczyszczona z otoczek ziarna, czyli im bardziej jest razowa,tym więcej w niej otrębów, i tym samym błonnika. A błonnik między innymi hamuje wchłanianie tłuszczu przez organizm, oraz reguluje przemianę materii:)
Sylweciu – jeżeli się odchudzasz, to jak najbardziej mąka orkiszowa, a najlepiej orkiszowa razowa. Jest ona bardzo bardzo zdrowa, nie jest tucząca, zawiera same dobre kalorie. Ja piekę z mąki orkiszowej razowej wszystko-począwszy od ciast, a kończąc na cieście pierogowym/makaronowym. Smakuje podobnie jak „zwykła mąka”, ponieważ mąka razowa orkiszowa jest bardzo drobno mielona, przez co otręby orkiszowe nie są wyczuwalne. Polecam:)
Pozdrawiam, Arbuz
A co wsypujesz do tego hamburgera?
pewnie chodzi o suszoną cebulkę :)
Wszystko wypływa z tej bułki ! Tego na pewno nie dałoby się porządnie skonsumować ! I gdzie jakiś porządny sos ?!
bułeczki bardzo fajne :)
ja swoje burgery robię z samej mielonej wołowiny (chudej), ew. z dodatkiem drobno posiekanej cebulki. mięso lekko wyrabiam, następnie formuję kulkę, rozpłaszczam i rozwałkowuję delikatnie przy pomocy wałka mięso przykryte folią. grilluję na patelni grillowej bez dodatku tłuszczu.
Masz bardzo fajne przepisy . A jeśli można wiedzieć jakiego programu używasz do montowania filmów ? ;)
ładny kebab :D
Paulinko kochana UWIELBIAM CIĘ
Przepisy rewelacyjne
Dziękuję
co do tych bułek to szacun
Bułki wyszły znakomicie ,dziękuje za świetny pomysł na stronę o gotowaniu .Wiele razy korzystałam z internetowych przepisów i kończyły sie wielka klapą.Aż pewnego dnia trafiłam na Pani przepisy i sa rewelacyjne .A moja rodzinka się zachwyca .Pozdrawiam serdecznie :)
a zdjąć pierścionki do zagniatania? ;)
Chętnie zweganizuję przepis i zrobię takie z tofuburgerem ^^
Jak dla mnie świetny przepis!!!
Małe sprostowanie. Typ mąki oznacza ilość popiołu po jej spaleniu. Im niższy typ, tym mniej popiołu zostaje a więc zawiera mniej „śmieci” Np mąka tortowa ma typ 450, oznacza to, ze po spaleniu jednej tony mąki zostanie 450 gram popiołu. No to żem się pomądrzył :)
A ja robię zdrowe hamburgery, które nazywam hamburgery-świntuszki. Bułkę ciemną w folii aluminiowej na czas przygotowania środka do piekarnika, aby była chrupiąca. Do tego smażony na teflonie indyk, dużo, dużo warzyw, ketchup i musztarda. Mniam! I dietetycznie :)
Świntuszki, bo właśnie wszystko z nich wylatuje:D
Ekstra przepis, tylko nakładałaś trochę nie w kolejności, najpierw górną stronę bułki smarujesz ketchupem, a dolną majonezem, potem dopiero dajesz sałatę, ogórka (moim zdaniem lepiej zielony niż kiszony), i pomidora. I na końcu ta prażona cebulka.
śmieszy mnie to że ktoś pokazuje jak zrobić taką kanapke ; a pokazuje gotowe bułki , ale ok przejdzie , ale np . sok i pokazuje go z innego soku , to tak na prawdę wielkie ”oszustwo” a tutja przepis od podstaw , ;)
pytanko mam do pani ; czy pokaże pani kiedys te amerykańskie ciasto w wrzuceniem przed pieczeniem go goracje wody , i czy takie można tu zrobić , były by takie mieciutkie bułeczki az góry przypieczone to było by bardzo poogbne;c)
postaram się pokazać :)
Co to ma być???? To ma być hamburger? Autorka jaja sobie robi. Gdzie sos? Kotlety smażone na głębokim tłuszczu??!! Do miesa tylko sól i pieprz się daje! Co z tą sałatą? Lodowa byle jak podarta. Wygląda to okropnie.
jagna to proponuję mcdonalda,tam masz śliczne”wyprasowane”i pewnie „super zdrowe”
Dziękuję za przepis polecam :D
Jagna po pierwsze idz do mcdonalda i zobacz jakie gówno dodają do hamburgerów po drugie to nie ma ładnie wyglądac tylko ma dobrze smakowac , a po trzecie napisałem wcześniej
Wygląda niesamowicie :) może do tego jeszcze jakiś ‚specjalny’ sos? :) co byście polecili? :)
Pyszne, zwlaszcza buleczki. Dziekuje
To nie jest hamburger.To poprostu jest kotlet.
co za beznadzieja
polecam super sos
ogórki konserwowe pokrojone w kosteczkę do tego cebulka czerwona również pokrojona w kostkę majonez i łyżka ketchupu :) pychaa.
To jest jakiejś wątpliwej jakości mielony a nie burger. Skoro nie masz
pojęcia jak się robi burgery wystarczyło chociaż o tym poczytać a nie
wciskać ludziom ców takiego
super przepis ale muzyke taka daliscie ze od razu wyciszylem glosniki :)
Dobrze wygląda. Zjem to za raz.
Nie można dodawać nowych komentarzy.
42