Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej – książki


Tym razem o trzech książkach dotyczących diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej. Książki napisane nie przez samą p. Ewę, ale za jej merytorycznym przyzwoleniem. Dwie z tych książek będą pomocne dla osób planujących post, jedna jest ciekawa dla każdego.

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Z dietami mam duży problem, nie to żebym sama nie chciała, po prostu jestem daleka od pójścia drogą na skróty. Czyli przez X dni jem co zalecane, a potem hulaj dusza. Wolę całościowe podejście do odżywania, dietę zrównoważoną i dobrze przygotowaną. Ale wiem, że to dla wielu osób trudne. I rozumiem to doskonale!

Przy diecie dr. Ewy Dąbrowskiej, zwanej dietą warzywno-owocową o wiele bardziej lubię słowo post, uważam, że określenie "dieta" wprowadza w błąd, ale nie o tym będę dzisiaj pisać. Dzisiaj o książkach. Bo o ile same diety w ujęciu "ograniczenia czegoś na dany czas" m nie nie kręcą to sam post jest dla mnie ciekawą sprawą. O ile podejdzie się do tego rozsądnie, wszak to jednak post ;)

Sama z tym postem miałam styczność kilka lat temu. Wtedy też powstało moje pomocnicze menu, które wiem, że wielu osobom pomogło. U mnie ten post zmienił radykalnie podejście do jedzenia. Od tamtej pory staram się jeść bardziej przemyślanie i mądrze. Obiecałam sobie jednak, że nie będę nikogo namawiać na post, bo to nie jest prosta sprawa i fajnie, gdy ma się wsparcie lekarza lub dobrego dietetyka.

Pojawienie się tych książek nie wyklucza tego. Niemniej są dwie nowe książki z przepisami, które na pewno mogą ułatwić post osobom, które się na niego zdecydują. Jedna to "Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej - przepisy", a druga "Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej - przepisy na wychodzenie". Autorką jest terapeuta zajęciowy Beata Dąbrowska. I te książki to książki głównie z przepisami.

Jeśli chodzi o trzecią książkę to skierowana jest moim zdaniem do szerszego grona. Autorami jest zarówno Beata Dąbrowska, ale również dietetyk kliniczny, trener personalny, duszpasterz i coach. To co mnie w niej ujmuje to całościowe podejście do człowieka.

Co jest w środku

Tak, jak wspomniałam są dwie z przepisami (jedna na czas diety, a jedna na wychodzenie). Obydwie mają wstęp, w którym zebrane są podstawowe informacje w przystępnej, skondensowanej formie.

Przepisy są raczej proste, szybkie, bez szczególnie wymyślnych kombinacji. Choć me serce skradła prosta, a smaczna surówka z kalafiora z granatem :) Książkę kupisz tutaj, 26 zł

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej
Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej
Część merytoryczna
Część merytoryczna
Przepisy
Przepisy

Bardzo fajne niektóre przepisy są w tej na wychodzenie. Tutaj są też jakieś słodkości :) ja skuszę się na pewno na norweskie ciasto z ogniska, o którym wcześniej nie słyszałam. W tej książce też trochę inaczej zaleca się wychodzenie niż we wcześniejszych publikacjach, choć wszystko sprowadza się do racjonalnego podejścia. Książkę kupisz tutaj, 26 zł

A to najnowsza z z przepisami na wychodzenie
A to najnowsza z z przepisami na wychodzenie
Przepisy
Przepisy
Przepisy
Przepisy

Ja się skupię przede wszystkim na książce "Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej i co dalej", bo jest najbardziej merytoryczna i zawiera największą dawkę wiedzy. Wcale nie tylko o poście. Podoba mi się tutaj holistyczne podejście do człowieka. Tego brakuje często w obecnym zaganianym świecie, gdzie leczymy często skutki, a nie przyczyny. Nie patrzymy całościowo na siebie i swoje dolegliwości, a chcemy znaleźć jeden skuteczny środek. A przecież jedzenie, tryb życia, stres - to wszystko ma wpływ. Książkę kupisz tutaj, 26 zł

W książce znajdziesz wytłumaczenie, jak działa organizm, szczególnie gdy zjemy daną rzecz. Jest o węglowodanach, cukrze, zdrowych tłuszczach. Wytłumaczona została insulino-odporność czy wszelkie stany zapalne. To taka podstawowa wiedza, której często nam brakuje, a tu mamy wytłumaczone prosto, ale bez banałów.

Książka „Dieta warzywno-owocowa dr. Ewy Dąbrowskiej i co dalej”
Książka „Dieta warzywno-owocowa dr. Ewy Dąbrowskiej i co dalej”
Spis treści
Spis treści
Kilka ujęć z środka
Kilka ujęć z środka
Kilka ujęć z środka
Kilka ujęć z środka

To co mnie ujęło, to podkreślanie by sięgać po naturalne produkty. Na przykład jeśli z jakiegoś powodu wybierasz lub musisz wybierać produkty bezglutenowe to weź te naturalnie bezglutenowe, a nie wysoce przetworzone. Które oleje są lepsze, gorsze, czy cukier to zło, jak się mają słodziki do tego wszystkiego i co z lekami na zgagę. To wszystko, jak tak napisałam może ktoś powiedzieć: "banał", ale z drugiej strony, obecnie w sklepie mamy tyle produktów, które kuszą swoim ozdrowieńczym/lepszym działaniem, że warto wiedzieć, od czego zacząć.

W książce po prostu jest sporo podstaw. Jeśli ktoś przeczyta ją uważnie to moim skłoni go to do pewnych refleksji.

W kolejnych częściach jest trochę o diagnostyce, na szczęście są to przede wszystkim zalecenia badań, które warto wykonać. Za co plus. A także motywacja i aspekt duchowy. Książki kupisz tutaj, ok. 26 zł każda.