Ciasto drożdżowe z jagodami


W sam raz na lato, drożdżowe ciasto z jagodami, posypane kruszonką. Lekkie, pyszne, pachnące! Lubię zapach drożdżowego ciasta, uwielbiam kolor jagód i sok, który lekko puszczają w trakcie pieczenia, ach, i lubię kruszonkę, bo całość wygląda jak przykryte delikatną kołderką... a kruszonkę w dodatku można z ciasta podjadać.

Taki placek drożdżowy z jagodami zrobicie bez problemu, możecie zastąpić jagody innymi owocami, jeśli tylko macie taką ochotę. Jeśli chcecie, by ciasto było bardziej wilgotne, to radzę dodać do niego starte jabłko albo niewielki słoiczek duszonych jabłek.

W tej wersji klasyczne ciasto, nie za suche, nie za mokre, z jagodami oczywiście. :) Polecam na lato i życzę smacznego.

Ciasto drożdżowe z jagodami krok po kroku

  • czas: ok. 3 h (czas z wyrastaniem i pieczeniem)
  • liczba porcji: składniki na dużą foremkę, ok. 40x25 cm, a na formę 20x20 cm podaję proporcje na filmiku

Składniki:

  • 700 g mąki pszennej
  • ok. 260 ml mleka
  • 4 jajka
  • 100 g cukru
  • 50 g drożdży świeżych
  • 400 g jagód*

kruszonka:

  • 4 łyżki masła
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 8 łyżek mąki

plus:

  • troszkę oleju do smarowania ciasta
  • troszkę masła do smarowania formy

*ciasto może zjeść mama karmiąca, o ile jagódki nie wywołują alergii u maluszka


Moje porady:

  • Przygotowanie ciasta drożdżowego

    Krok 1: Drożdże rozrabiam w części mleka z odrobiną cukru. Odstawiam, a w tym czasie do miski wrzucam pozostałe składniki, prócz jagód. Po chwili dodaję też rozrobione drożdże i mieszam.

  • Przygotowanie ciasta drożdżowego

    Krok 2: Przekładam na blat i wyrabiam, aż będzie elastyczne. Ciasto będzie lepkawe, ale nie warto dodawać więcej mąki, bo potem będzie suche. Smaruję ciasto olejem (kilka kropli) i wkładam do miski, aby wyrosło. Czas ok. 50 minut, aż zwiększy dwukrotnie objętość. W razie potrzeby ciut dłużej/krócej.

  • Przygotowanie ciasta drożdżowego

    Krok 3: Tak wygląda wyrośnięte ciasto. Wyjmuję z miski.

  • Przygotowanie ciasta drożdżowego

    Krok 4: Formę smaruję masłem, ciasto rozpłaszczam i umieszczam w formie.

  • Przygotowanie ciasta drożdżowego

    Krok 5: Wysypuję jagody i palcami lekko je wtłaczam w ciasto. Jak zrobicie to za lekko, to ciasto podrośnie i jagody będą na wierzchu. :) A potem mogą niektóre pospadać, dlatego warto chociaż część wcisnąć głębiej do środka, a część tylko przyklepać.

  • Przygotowanie ciasta drożdżowego

    Krok 6: Kruszonka: składniki kruszonki siekam nożem, a potem delikatnie (!) między dłońmi pocieram tak, aby tworzyły się jak najmniejsze kawałeczki. Posypuję ciasto kruszonką. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 30–35 minut. Warto wbić patyczek albo po prostu zerknąć, czy już jest rumiane, jeśli nie, to jeszcze chwilka. Gotowe, smacznego.

Ciasto drożdżowe z jagodami
Ciasto drożdżowe z jagodami

kotlet.tv

Dodaj komentarz

Komentarze: 147

10-15 zl za sloik litrowy

Po 8 zl za kg☺

  • Marlena Chojniak

7-8 zł za kg

  • Kamińska Martyna

16zl /kg

  • Anita Copperthwaite

w Irlandii Polskich jagod brak, chyba ze mrozone po ok 6euro za 1kg. sa borowki amerykanskie 125gr za 2 euro

  • Agnieszka Nielsen

Izabela Matusiak-jensen upieczesz mi

  • Izabela Matusiak-jensen

Juz zapisalam link, postaram sie

Wow 16zl u mnie tzn koszalin po 7zl za. Litr…

  • Anna Sęczyk Czeberkus

Biała Podlaska 7-8zl za litr

U mnie za darmo ide do lasu i zbieram ♡♡♡♡

11 zł za kg w swiętokrzyskiem.

Ostatnio widzialam za maly sloiczek 20 zl

10 zl/kg

  • Aleksandra Szafrańska

w Piastowie 15zł/kg więc ujdzie :)

  • Magdalena Magdalena

U nas litr za 10. Lubuskie.

Poważnie jagody na kg sprzedają? U nas zawsze na litry. 8 zl za kg to marzenie ;)

  • Dorota Kowalska Sulewski

Georgia, USA $3.99 za pol kg – tyle co bochenek chleba albo kostka debrego masla. Teraz jagody (borowki amerykanskie) sa tanie bo mamy sezon.

  • Programista po godzinach

15 zł/ 1kg

  • Marzena Bednarek

Zgierz 20 zł za kg

Ja tez zamrozilam, zeby zima robic :) Ale czekam na sliwki, moje ulubione drozdzowe to ze sliwkami. Tylko ze w Anglii o wegierki nie jest latwo, tym bardziej tu gdzie ja mieszkam :(

Tychy 25zł za 1kg:(

8 za litr

Mi zawsze opada i robi się Zakalec…. :/

super prosty przepis!! dwa razy robiłam i wyszło cudownie pyszne!! dziękuję!!