Pyszny chleb o zniewalającym aromacie oliwek. Nie dałam ich dużo, ale ich obecność robi swoje. Dzięki oliwkom chleb nie tylko pięknie pachnie, ale jest też lekko słonawy. Jest to chleb pszenny, ma delikatny miąższ i pyszną skórkę. Ja użyłam czarnych oliwek, ponieważ są bardziej wyraziste (szczególnie po pieczeniu). Miłośnikom delikatniejszych smaków polecam oliwki zielone.
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Chleb z oliwkami najbardziej smakuje mi z żółtym serem i pomidorem. Dla mnie jest to perfekcyjne trio.
Chleb z czarnymi oliwkami krok po kroku
- czas: przygotowania trzeba rozpocząć od zaczynu, czyli kilka godzin wcześniej przed planowanym pieczeniem
- liczba porcji: składniki na bochenek (śr. ok 23 cm, wys. 10 cm)
Składniki:
zaczyn 220 g:
- 90 g mąki pszennej (typ 480)
- 110 g wody (lekko ciepła)
- 20 g zakwasu
ciasto właściwe:
- zaczyn (to, co wyżej)
- 400 g mąki pszennej (typ 480)
- 200 g wody
- 2 łyżeczki soli
- 80 g oliwek czarnych
Krok 1: Zaczynam od przygotowania zaczynu. Robię go zazwyczaj z samego rana, tak aby potem mógł leżeć w misce, podczas gdy jestem w pracy. Do miski wsypuję 90 g mąki, 110 g wody i 20 g zakwasu. Wszystko mieszam, przykrywam i odstawiam w nieprzewiewne miejsce na ok. 10 h.
Krok 2: [Tak wygląda zaczyn po 10 h leżakowania w misce]
Krok 3: Oliwki przekrawam na pół każdą i kładę na papierze, żeby nie były bardzo mokre.
Krok 4: Do miski z zaczynem dorzucam resztę składników, czyli mąkę, wodę i sól. Następnie dodaję oliwki i mieszam wszystko.
Krok 5: Kiedy ciasto w misce zaczyna łączyć się w kulę, to przekładam je na blat i wyrabiam. Ciasto powinno być lepkie, ale nie kleiste. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to delikatnie podsypuję mąką. Jednorazowo nie więcej niż płaską łyżkę. Następnie formuję ciasto w kulę.
Krok 6: Koszyczek lub miseczkę wykładam ściereczką i sypię mąką, wkładam do niego kulę ciasta. Odstawiam do wyrastania w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na 2 h. [na zdjęciu przed wyrastaniem]
Krok 7: [Na zdjęciu po wyrastaniu 2 h]. Przekładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Krok 8: Chleb nacinam od góry ostrym nożem na głębokość ok. 2-3 cm. Wstawiam do nagrzanego do 210°C piekarnika, na 45-50 minut (przy 50 ma bardziej rumianą skórkę). Studzę na kratce i dopiero wtedy kroję.
Komentarze: 17
Jaki bialusieńki ! Też mam dzisiaj oliwkowy chlebek :)
No jaśniutki, bo tylko pszenny, dodatkowo te oliwki fajnie kontrastują i mam wrażenie, że jest jeszcze bardziej biały :) PS: oczywiście, że już widziałam Twój chlebek :)
bardzo ładnie mu z tymi piegami
Sliczny! Lubie chlebki z oliwkami :) I masz racje, najlepsze sa z zoltym serem i pomidorem. Albo tylko z samym maslem i pomidorem :) Moglabym je jesc i jesc :))
no to prawda, oliwki dają fajnego posmaku :) ach, aż znowu nabrałam ochoty na oliwkowy chleb!
Witam! Dziś próbowałam zrobić taki chlebek, ale z zielonymi oliwkami i sypnęłam trochę ziół. Reszta przepisu bez zmian. Właśnie się piecze i niestety rozłazi się i pęka mimo nacinania :( To mi się zdarza kolejny raz, wcześnie bułki) Pewnie coś robię nie tak, tylko co. Może mi podpowiesz?
A tak wyglądał po upieczeniu chlebek, trochę za mocno się spiekł od dołu (piernik gazowy z dolnym grzaniem tylko) wydaje się bardziej zbity – nie wyrośnięty. W smaku całkiem dobry – dałam za mało soli no i oliwki raczej spadły na dół. Cisto wyrastało 2,5h bałam się je przetrzymać dłużej, w przepisie jest mowa o 2h. Nie wiem co robię nie tak.
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads/2011/03/IMG_1877.JPG[/img]
Z tymi oliwkami to przesadziłam, wcale tak nie opadły (przy pierwszych kromkach tak się wydawało :)
Witaj! Paulina, ja robiłam chleb polski jako pierwszy w życiu, komentowałaś go nawet, że za mało wyrośnięty, ale ogólnie ok. Bardzo nam smakował, ale chciałam coś z oliwkami i ziołami – tak w smaku trochę włoskie, takie inne. Ogólnie jest dobry tylko właśnie nie wyrośnięty. Zastanawiam się, czy to nie sprawa już samego ugniatania ciasta. Mam chore nadgarstki i zbyt mocno nie mogę zagniatać, czy w tym może tkwić problem? Na forum podpowiadają, że ważne też jest składanie chleba, rozciąganie brzuszka itp. Może to o to chodzi mhm…
Witam! Jednak się myliłam, nie robiłam chleba polskiego tylko chyba prosty chleb. Może rzeczywiście spróbuję ten polski…
Witam! Oto drugie podejście do tego chlebka :) Tym razem dłużej i lepiej wyrabiałam ciasto, zaginałam, rozciągałam. Po wyłożeniu na blachę trochę się rozeszło, ale jeszcze poszło w górę. Może nie jest taki jak być powinien, ale w smaku naprawdę jest dobry i nam odpowiada. Ten chyba jest lepiej wyrośnięty i ma też dziury :) Dodałam zioła, dlatego jest trochę ciemniejszy i ma specyficzny smak i zapach. Ja jestem zadowolona. To chleb na urodziny męża – tak se wymyślił – wieczór z chlebkiem maczanym w różnych oliwach i sałatką z fetą :)
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads/2011/03/IMG_1881.JPG[/img]
Zdjęcie trochę nieostre…
Cieszę się, że Ci się podoba :) Ja też lubię duże pajdy, więc jest ok. I lubię ten smak – ziołowy, oliwkowy taki trochę włoski. Chciałabym znaleźć przepis na chleb podobny do ciabaty, ale na zakwasie. Może coś wiesz na ten temat :)
Bede dzisiaj piekla chlebek oliwkowy. Zaczyn juz czeka, a reszta wieczorem. Strasznie malo zakwasu idzie do tego chleba. Dwa razy sprawdzalam czy na pewno tylko 20 g. Czy mozna zamiast robic zaczyn wykorzystac gotowy wieczoren dokarmiony zakwas?… Juz wiem! Pewnie nie mozna bo zakwas jest zytni a zaczyn robi sie wyjatkow a maki pszennej. Mam nadzieje ze ciasto nie bedzie sie bardzo lepilo… A moze wrzucic do automatu zeby wyrobil…?
Sama wyrabiałam ale nie rośnie ten chlebek a już prawie dwie godziny minęły :(
Nie można dodawać nowych komentarzy.
17