Automat do pieczenia chleba – jak wybrać


Kolejny poradnik z serii "jak kupować", tym razem przyjrzeliśmy się automatom do wypieku chleba. Oczywiście trudno powiedzieć, który jest najlepszy, bo każdy z Was może mieć inne potrzeby. Jednak skoro przetestowaliśmy kilkanaście automatów do wypieku chleba, to podzielę się uwagami. Mam nadzieję, że ułatwi to Wam wybór albo zmotywuje do wypieku chleba w piekarniku. Zachęcam też Was do wpisywania własnych odczuć.

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Automat do pieczenia chleba – co to?

Najprościej mówiąc, to maszyna, która zrobi wszystko za Was, czyli wyrobi ciasto drożdżowe, przypilnuje, by wyrosło, a potem je upiecze. A Wy możecie wyjąć gotowe pieczywo. Na pewno jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą jeść domowy chleb. Taki chleb jest o wiele smaczniejszy i zdrowszy niż kupny, co nie podlega dyskusji. Jeśli jednak macie wątpliwości, czy w ogóle maszyna do chleba jest Wam potrzebna, to koniecznie przeczytajcie artykuł – maszyna do wypieku czy pieczenia w piekarniku.

Załóżmy jednak, że zdecydowaliście się na zakup automatu do pieczenia chleba. A my przybliżymy kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Moc

W przypadku automatów do chleba im większa moc, tym lepiej. Na rynku bywają różne, niektóre mają około 600 W, inne ponad 1500 W. Standardowo urządzenia tego typu mają ok. 700–1000 W i uważam, że jest to wystarczająca moc, przy czym musicie pamiętać, że większa maszyna powinna mieć większą moc.

Im wyższa moc urządzenia, tym większe zużycie prądu, jednak maszyna nie działa przez cały czas z pełną mocą. Gdyby jednak założyć najbardziej pesymistyczny wariant, czyli że w ciągu 3,5 godziny działania (średni czas działania maszyny w programie "basic") pobiera pełną moc (załóżmy 700 W), to wyglądałoby to następująco:

Maszyna o mocy 700 W działająca przez 1 godzinę, to na godzinę 0,7 kWh, bo

 • 700 W = 0,7 kW, czyli 0,7 kW x 1h = 0,7 kWh

przez 3,5 godziny to będzie:

 • 0,7 kW x 3,5 h = 2,45 kWh

koszt 1 kWh zależny jest od aktualnej ceny, przy taryfie G11 jest to 0,39 zł (pomijam opłaty stałe przy prądzie, jak przesył itp., bo one są w każdym rachunku, biorę pod uwagę tylko tę stawkę), co nam daje:

 • 2,45 kWh x 0,39 zł =0,95 zł

Korzystając z maszyny 2 razy w tygodniu, w ciągu miesiąca zapłacicie za jej działanie ok. 7,6 zł (użycie 8 razy). Mój ekonomiczny piekarnik pobiera jeszcze mniej, a gazowy wyjdzie jeszcze taniej, ale i tak uważam, że to niewiele. Więcej o wyliczeniach i porównaniach pisałam we wspomnianym artykule – automat czy piekarnik.

Liczba mieszadeł

Do wyboru są automaty z jednym lub dwoma mieszadłami. Te z jednym są zazwyczaj mniejsze, a dokładniej mówiąc, pozwalają na upieczenie bochenków o mniejszej wadze. Wielokrotnie słyszałam, że automaty z dwoma mieszadłami lepiej wyrabiają ciasto. Nie jest to do końca prawda, bo i jedne, i drugie wyrabiają ciasto dokładnie tak samo dobrze. W każdej testowanej maszynie mieszadła miały identyczny kształt, w zasadzie niczym się nie różniły.

Z mieszadłami za to jest inny problem. Po upieczeniu trzeba je wyjąć z chleba, a w chlebie zostają jedna lub dwie dziury. Można się do tego przyzwyczaić albo wyjmować mieszadła przed samym pieczeniem. To drugie rozwiązanie zasługuje na uwagę, szczególnie jeśli wybierzecie automat do wypieku chleba z dwoma mieszadłami, bo po upieczeniu, jeśli mieszadła zostały w formie, o wiele trudniej wyciągnąć taki chleb niż z pojemnika z jednym mieszadłem. Naprawdę nie raz musiałam się nagimnastykować, bo chleb był trzymany w 2 miejscach, a nie w jednym.

Są też maszyny (np. Severin BM 3992), które mają różne pojemniki i można wypiekać większy chleb w formie z dwoma mieszadłami lub dwa mniejsze w foremkach z jednym, ale tu dochodzimy do tematu pojemników.

Pojemniki do pieczenia

Standardowo maszyny do pieczenia mają jeden pojemnik, ale niektóre mają dodatkowe zamienne pojemniki pozwalające jednocześnie wypiekać dwa mniejsze bochenki (tej samej lub różnej wielkości – to zależy od maszyny). Pojemniki przypominają foremki, łatwo wyjmuje się z nich upieczony chleb.

Rozwiązanie z dwoma pojemnikami spodoba się osobom, które muszą wypiekać różne chleby lub chcą większą różnorodność. Albo takim, które raz na tydzień chcą upiec wielki bochenek, ale przez resztę dni wystarczy im mały chlebek.

Innym rozwiązaniem są maszyny wyposażone w pojemniki na bagietki. Takim przykładem jest Moulinex OW 6000 Baguette&Co, który prócz zwykłej formy, ma również stojak na bagietki oraz bułki wg własnej receptury. To rozwiązanie najbardziej przypomina zwykły piekarnik, ponieważ po wymieszaniu trzeba samemu bułeczki zagnieść i ułożyć w foremkach. Jeśli nie macie piekarnika, a dodatkowo lubicie bułki i bagietki to jest to świetna opcja.

Liczba programów

Większość automatów do wypieku chleba ma około 12 programów, niektóre mają mniej, a inne więcej. Najczęściej korzysta się z kilku podstawowych programów, w tym z programu "bazowego 1" (basic). Prócz programów pozwalających wypiekać różne rodzaje chleba, w tym z mąki pełnoziarnistej (różnią się czasem pracy maszyny) są również programy do samego zagniatania ciasta (bez pieczenia), do makaronów, a także do marmolad.

Niektóre maszyny mają też program do wypieku chlebów bezglutenowych, jeśli jest to dla Was ważne, to warto zwrócić uwagę na tę funkcję. Tym bardziej, że automat do chleba jest o tyle zautomatyzowaną maszyną, że raczej nie pozwala na indywidualne zaprogramowanie maszyny.

Waga wypiekanego chleba

W automacie do chleba możecie upiec chleby o wadze od 500 g do ponad 1,7 kg. Wszystko zależy od modelu. Jeśli Wasza rodzina jest spora, to warto zainteresować się większymi pojemnikami do wypieku chleba. Te większe mają zazwyczaj 2 mieszadła.

Dodatkowe funkcje

Maszyny mają wiele różnych funkcji, w większości maszyn są one powtarzalne.

Stopień zrumienia skórki

Większość automatów do pieczenia chleba ma możliwość ustawienia trzech poziomów zrumienienia skórki. W zależności od konkretnego modelu działają różnie, na pewno nigdy nie osiągnęłam takiego zrumienienia, jak w piekarniku. Nie uważam jednak tego za jakąś wielką wadę.

Opóźniony start

W tego typu urządzeniach można ustawić opóźniony moment startu. Takie zaprogramowanie maszyny ma dać możliwość cieszenia się ciepłym bochenkiem chleba z samego rana. W większości automatów czas opóźnienia to 12–15 godzin. O tym, czy warto z niego korzystać, na pewno przekonacie się sami. Na pewno nie uruchamiajcie tego programu, jeśli Wasza sypialnia jest blisko kuchni – pikający w nocy automat nie jest niczym przyjemnym. ;-)

Automatyczne podtrzymywanie ciepła po upieczeniu

Każdy automat przez godzinę od upieczenia chleba podtrzymuje ciepło. Nie chodzi tu tylko o to, by wyciągnąć ciepłe pieczywo z maszyny, ale też w pewien sposób zapobiega zaparowaniu chleba (przynajmniej tak wynika z moich obserwacji). Ja osobiście polecam wyjąć chleb po upieczeniu i studzić na kratce.

Sygnał dodawania składników

W większości maszyn zaleca się dodawać składniki po uprzednim wyrobieniu ciasta. O momencie, w którym można wsypać dodatki (nasiona, owoce suszone, orzechy itp.), informuje sygnał dźwiękowy. Niektóre maszyny mają też dozownik, który ułatwia wsypywanie dodatków bez niczyjej pomocy.

Podtrzymywanie pracy maszyny w trakcie utraty prądu

Wszystkie maszyny mają 7-minutową rezerwę, w trakcie której zapamiętują ustawienia maszyny. Jeśli zdarzy się mała awaria prądu, to po włączeniu, maszyna będzie kontynuować pracę w miejscu, w którym skończyła. Gorzej, jeśli awaria nie będzie chwilowa i przekroczy 7 minut. Wtedy maszyna ustawia się w punkcie "zero" i trzeba ją na nowo ustawić.

Obudowa

Obudowa w większości przypadków jest izolowana i nie nagrzewa się szczególnie. Jeśli macie małe dzieci, to warto zwrócić na to uwagę. Na podstawie naszych testów wyszło, że lepiej izolują te plastikowe niż ze stali (chyba, że mają dodatkową warstwę izolacyjną).

Dodatki

Większość maszyn ma w pakiecie różne dodatki. Ja korzystam z haka/klucza do wyciągania mieszadeł po upieczeniu chleba. Oto przykładowe dodatki.

 • hak do wyciągania pieczywa
 • miarki
 • wymienne pojemniki
 • pędzelek
 • foremki
 • przepisy na chleb z automatu

Podsumowanie

Wybierając maszynę do pieczenia chleba musicie przede wszystkim zastanowić się, jakie chleby chcecie w niej piec i dla jak dużej rodziny. Jeśli tylko dla siebie, to lepiej wybrać maszynę z małym pojemnikiem, a jak dla całej wielopokoleniowej rodziny, to maszynę z dużą mocą i sporym pojemnikiem.

Jestem ciekawa również Waszej opinii, może jeszcze warto zwrócić na coś uwagę?

Paulina Stępień

kotlet.tv

Komentarze: 34

 • Tamara

Swietny poradnik!
Mam taki automat i przyznam szczerze, ze to najlepsza rzecz w mojej kuchni.
Nie ma to jak zapach swiezego chleba ktory nas budzi rano w weekendy :-)
Moj automat ma tez program bezdzwiekowy, specjalny dla tych, ktorzy programuja nocne pieczenie.

 • mariola

a ja mam pytanie……..czy odgrywa jakas role ustawienie mieszadel?.tzn–czy powinny one byc skierowane w jednym kierunku,czy tez jest to bez znaczenia..

 • Anonim

nie ma to znaczenia przecież mieszad ła i tak się obracają podczas pracy

 • Anonim

witam
Dla kol.Marioli, w mojej maszynie SEWERIN (dwa mieszadła), przetestowałem ustawienie mieszadeł na różne możliwe warianty. Najlepszy rezulat był wtedy, gdy są ustawione do siebie. Maszyna pracuje wtedy najciszej i ciasto jest, że tak się wyrażę ‚kulane’ od jednego mieszadła do drugiego. W innych ustawieniach, maszyna była głośna, wpadała w jednostajne wibracje, ogólnie denerwowała swoją pracą.

 • Piotr

Mam maszynkę o mocy 860W, sprawdzałem ile pobiera mocy przy standardowym cyklu pieczenia 3 godziny i 20 minut. wyszło niecałe 0,4 kWh

Paulina Stępień

Piotr dziękuję, dopiszę :)

 • gg

właśnie… automat nie uruchamia wszystkich grzałek odrazu, dzieje sie to sekwencyjnie i o róznym stopniu, przy zagniataniu lekko podgrzewa wiec nie pobiera pełnej mocy itd. koszta na watomierzu to około 30-50gr za cały proces, zalezny tez od panujacej w mieszkaniu temperatury

 • Jacek

Widzę, że tekst o zużyciu nie został jeszcze zaktualizowany. Zgadzam się Piotrem wynika to z tego, że automat grzeje z pełną mocą grzałki tyle co pisze w cyklu około 1 godziny a właściwie tylko żeby ogrzać do temperatury pieczenia i utrzymywanie tej temperatury. Reszta to mieszanie i temperatura rośnięcia.

Paulina Stępień

Jacku ależ jest napisane :”Im wyższa moc urządzenia tym większe zużycie prądu, jednak maszyna nie działa przez cały czas z pełną mocą.” Mój piekarnik też nie dziala z pełną mocą podczas grzania i nikt nie staje w jego obronie :) mi wychodzi taniej pieczenie w piekarniku (z rachunków), ale wiem, że piekarniki są różne, tak samo, jak automaty. Koszty są szacunkowe i wyłącznie w celach poglądowych :) raczej by przekonać, że ani jeden ani drugi sposób nie doprowadzi do ruiny (ja słyszałam przynajmniej trzy historie o tym, że ktoś komuś powiedział, że ktoś zapłacił kilka tysięcy za prąd przez pieczenie :)).

 • Skołowana

Potrzebny mi automat do
1. pieczenia chleba żytniego na zakwasie
2. pieczenia chlebów razowych (mąka typ 2000) oraz
3. wyrabiania ciasta na chleby razowe na zakwasie.
Zależy mi na tym, żeby chleb był solidnie wypieczony i miał brązową skórkę.
Opcje pieczenia ciasta na sodzie/proszku i wyrobu dżemu oraz hak do wyjmowania mieszadła/mieszadeł bardzo mile widziane.

Od kilku miesięcy medytuję nad automatem i jedyny efekt jest taki, że dostałam oczopląsu ;) NADAL NIE WIEM, JAKI AUTOMAT WYBRAĆ. HELP!

Paulina Stępień

Skołowana niestety nie ma automatu, który spełniałby Twoje wymagania :) automaty z zasady są lepsze do drożdżowych. Owszem, niektórzy producenci chwalą się, że żytnie się da, i nawet czasem się da, ale szczerze? z różnym skutkiem. O wiele mniej nerwów i większa satysfakcja jest upiec zytni czy razowy samemu. Większość przepisów opiera się na „wymieszaj, zostaw, popatrz, wstaw do piekarnika”, więc nie ma tu zagniatania, jak przy drożdżowych. Pomysł o tym :) polecam też dział chleby, w prawej kolumnie znajdziesz liste ważnych artykułów

 • Skołowana

Dzięki za szybką odpowiedź. Szkoda, że nie masz dla mnie lepszych wiadomości :( Jeśli pozwolisz, to jeszcze troszkę Cię pomęczę ;) Może jednak będzie z tego chleb ;)

Wkreślmy punkt: pieczenie chleba na zakwasie.
Zostaną takie zadania dla automatu:

1. żeby zrobił od A do Z chleb z mąki typ 2000 (np. orkiszowej) na drożdżach i solidnie go wypiekł (brązowa skórka)

2. żeby wyrobił ciasto na chleb z mąki typ 2000 na zakwasie, który to chlebek zostanie upieczony w piekarniku

+ pieczenie ciasta na sodzie/proszku
+ smażenie dżemu
+ hak do wyjmowania mieszadła/mieszadeł

Jeden z domowników może jeść tylko pieczywo z mąki razowej na zakwasie, a takiego w sklepach brak. Próbowaliśmy robić taki chleb samodzielnie, ale że w domu są tylko osoby niepełnosprawne, to okazało się to zbyt dużym obciążeniem (wymieszanie tej gęstej pulpy, to nie dla wszystkich łatwa sprawa) i po upieczeniu kilku chlebków trzeba było się poddać

 • justyna

Tzn. że w maszynie nie da się piec chleba razowego na zakwasie? Ja też włąśnie dla takiego chleba miałam ochotę sobie kupić automat, bo ciężko go dostać w sklepie,

 • Krystyna

Swietny artykul.Gdyby jeszcze jakis dobry, wyprobowany przepis na chleb z automatu, bylabym w siodmym niebie. Pozdrawiam

 • mewa

Jak to nie można piec w maszynie chleba na zakwasie??
Ja tak robię udane chlebki w dodatku na oko wrzucam składniki !!! i zawsze mi wychodzi.

Nie wiem jak wasze automaty, ale mój ma osobny program BAKE, czyli wieczorem w misce wrzucam make, zakwas (od 3 lyzek do 2cups) , nasionka, wode przegotowana lekko ciepła. W misce to mieszam tylko tak ażeby konsystencja powstala gestej smietany, czyli dodam nieco wody lub nieco maki. Wczesniej robilam wg przepisow, ale po co skoro mi zawsze wychodzi a przepisy sa rozne, teraz bawie sie jedynie konsystencja tej smietanowej mazi, czy wole dodac wiecej maki i otrzymac bardziej suchy chleb itp. No wiec ta maz w misce zostawiam na noc w cieplym miejscu np na stole kuchennym, przykryta sciereczka bawelniana albo od razu przekladam do mojej formy w maszynie i w tej formie stoi w nocy na stole w kuchni . Nie chce ryzykowac przeważnie i tej formy wstawiać do maszyny bo co będzie jak naturalne drozdze barziej sie rozkreca i chleb wypełznie mi z formy i wyleje sie do środka maszyny?
No więc rano, włączam program BAKE czyli samo pieczenie, na oko patrze na wielkosc wyrosnietego chlebka, ustawiam około na 1:20, z czego pierwsze 5 minut czekam aż sie maszyna rozgrzeje, potem wstawiam forme z chlebkiem i sie piecze.

Oczywiscie dla bardziej leniwych, istnieje możliwość wymieszania chleba w maszynie również :D Wrzucam skladniki, wlaczam program podstawowy, czyli mieszanie,czekanie,pieczenie itp i obserwuje w trakcie mieszania konsystencje czy za sucha czy za mocna, dodaje w trakcie mieszanie w automacie odpowiednio czy to wody czy to make, jak sie wymiesza dobrze, to robie stop albo reset na maszynie, maszyna sie restartuje , wyciagam wymieszane ciasto i czekam aż wyrośnie, wyrośniete to z powrotem wrzut do maszyny na program BAKE i się piecze :D

Proste ?? Mam nadzieje :D

Paulina Stępień

Mewa ale właśnie napisałaś, że wiele czynności robisz „ręcznie” to o to mi chodzi :) maszyna nie wie ile ma rosnąć, leżakować itd. Ty robisz z maszyny w sumie piekarnik :)

 • anna453

no tak ale ja robię trochę inaczej;robię poprzedniego dnia wieczorem zaczyn rano dodaję resztę maszynę ustawiam na robienie ciasta chlebowego /1godz25min/ po wymieszaniu wyjmuję ”śmigła” zostawiam na ok 5 godzin aż wyrośnie i wtedy ustawiam pieczenie.Chleb jak marzenie oczywiście na samym zakwasie bez drożdży.Przepis z” leśnego zakątka”

 • Marcin

Czy da się którymś z tych sprzętów zrobić okrągłe bułki drożdżowe tak żeby były świeże na 7:00 rano i żebym nie musiał do nich wstawać o 6:00 tylko dzień wcześniej przygotował wszystko ? Jeśli tak to jak to zrobić ?

Paulina Stępień

Marcin tak dobrze to nie ma :D

 • Anonim

zaciąga po radziecku

 • Dorota

Które z automatów do chleba posiadają dwie grzałki? Wiem o Moulinex OW6118. Czy są jakieś inne modele tak wyposażone?

 • Dragon

Bardzo często korzystam z porad…sprawdzają się super. Maszyna do chleba Mulinex z funkcją robienia bagietek nigdy mnie nie zawiodła i to już od 3 lat ;-) nawet chleb razowy na zakwasie udało mi się raz zrobić.

Jedna uwaga…trzeba uważać na zacierające się w tulejach mieszadła…ja od czasu do czasu psikam WD40 od spodu foremki i jest ok .

 • Tinka

Witam :)

Kupilam maszyne do wypieku chleba niedawno, dzisiaj bede piec chleb na zakwasie. Bardzo mi zalezy na opcji ‚bake’, ktorej albo moja nie ma albo nie potrafie tego ustawic. Chcialabym wrzucic ciasto do maszyny, poczekac az maszyna wyrobi ciasto, tak aby bylo gotowe do pieczenia, nastepnie wylaczyc maszyne na kilka godzin (tak, zeby ciasto wyroslo) i ponowic ten sam program, juz bez ugniatania? Wydaje mi sie, ze jest to niemozliwe bez opcji samego ‚bake’…Prosze o pomoc.

 • ewelina

Pieke glownie chleby na zakwasie czu myslisz ze automat tez di takich chlebow bylby odpowiedni i moglby sobie tam wyrastac zamiast uzuwania koszykow

 • Maria

niektóre maszyny mają pojemniki poziome , jest to fajna sprawa bo można upiec ciasto z owocami , ogólnie poziome są lepsze do wypieku ciast.

 • KasiaP

Zastanawiałam się czy w tych maszynach z dwoma pojemnikami można upiec chlebek tylko w jednym, bo akurat potrzeba małego chlebka. Czy może on pozostać pusty podczas pieczenia w drugim lub w ogóle go można nie wkładać.

 • Leszek

Hmmm, chyba z Was geniusze obliczeniowi z matematyki i ekonomi :( . Może Nobla dla Was ?
Nie spotkałem jeszcze, żadnego automatu, który ma włączoną grzałkę na max. przez 3,5 h podczas pieczenia chleba. Max. pobór energii podczas całego cyklu wypieku chleba jest 0,5-0,6 kW x 0,39 zł. (wasz wskaźnik cenowy) , to ok. 0,20 zł. za wypiek chleba. Więc jest znaczna różnica w porównaniu z waszymi pseudo wyliczeniami.

 • Beata

Witam kupiłam wypiekacz zelmera i niestety po wymieszaniu ładnie wyrósł,ale gdy zaczął wypiekacz wypiekać to ciasto opadło czy ma znaczenie jaka kolejność dodawania produktów nie wiem czy ja coś robię nie tak program ustawilam Rapid,jestem zła bo podjęłam próbę i nic z tego nie wyszło.

Paulina Stępień

Może za szybko urosło, a potem była zmiana temperatury i klops :) trzeba próbować, może inny program, mniej drożdzy itd.

 • Monika

Dzień dobry :) A co sądzisz o zakupie takiej maszyny, która będzie używana do wyrabiania ciasta na pizze lub drożdżowego? Nie chcę kupować drogiego robota planetarnego, a ręczne wyrabianie ciast mnie zniechęca :) Pozrawiam

 • Łukasz

Cześć! Przymierzam się właśnie do zakupu swojego pierwszego automatu do chleba. Najbardziej interesuje mnie model – ZELMER ZBM1400W. Czy ktoś z was miał z nim styczność i może mi coś więcej o nim napisać?

 • Maria

Łukaszu. Ja mam właśnie taki wypiekacz i jest rewelacyjny. Kupiłam na allegro za 387 zł. Piekę w nim chleb żytni na zakwasie, który wychodzi bardzo dobry. Po wymieszaniu ciasta wyłączam maszynę na ok. 6 godzin, aby ciasto wyrosło, bo na zakwasie musi długo rosnąć. Programy w maszynach są raczej na wypieki na drożdżach. Następnie włączam na program 10, czyli samo pieczenie. Ten program ma maksymalnie 1 godz. pieczenia, więc jeszcze raz go włączam na 15 min. Następnie wyłączam maszynę. Pięknie piecze, jest po prostu rewelacja. Niektórzy piszą, że chleb żytni na zakwasie się nie upiecze w maszynie, na 100% są w wielkim błędzie.

Nie można dodawać nowych komentarzy.